Adam Scott receives his trophy from Barry Craighead

Adam Scott receives his trophy from Barry Craighead

Icy conditions greeted the hundreds of athletes that gathered at Wester Balgarvie, Cupar last Saturday for the East of Scotland Cross-Country Championships.

Hosts Fife AC didn’t have long to wait for success as Kirkcaldy junior Adam Scott led home the under 13 boys race rallying from a fall on the frozen surface half-way around the course. Having been closed down to ten metres over the final 800m by Edinburgh’s Michael Swinton the final 200m saw Adam kick off the final turn to finish five seconds clear. George Rees, Crail, excelled in 6th and with Craig Morris, St Andrews, in 18th the boys claimed well deserved team silver.

The following race saw another silver lining as under 15 Crail athlete Ana Brocklebank, finished 11th chased by Ailsa Cruickshanks, Lundin Links, in 13th. Kirkcaldy athlete Katie Aitken closed in the team scoring finishing 18th to help the club to second team place.

Halina Rees, Crail, took the individual under 20 women’s silver medal and with the ever improving Jennifer Cruickshanks, Lundin Links, in 7th plus Kerry Gibson, Kinross, 12th there was yet another clutch of team silver for the club.

The closest team race of the day came in the under 20 men’s race where Zach Delaney, Cellatdyke, finished a fine 6th supported by Ewan Paton, Glenrothes, 16th and Skylar Lobdell, St Andrews, 17th. Edinburgh AC won on count-back from Falkirk Victoria as both teams totalled 36 with Fife taking team bronze on 38 points.

For the past three years club stalwart Helen Sharpe has tirelessly travelled to from her Amsterdam work-base to support the women’s team efforts. Helen’s dedication was amply rewarded on this occasion taking the individual bronze medal ahead of defending champion Jenny MacLean (Edinburgh AC) in fourth. Amie McKimmie had her best ever run in Fife colours finishing 16th with Fiona Bracegirdle 31st and veteran Lorraine Brown in 32nd helping the team to fourth place.

Over 40 veteran Mark Harris made a welcome cross-country appearance leading home the twenty-one Fife senior men in 43rd while further back in 135th it was good to see Vincent MacPherson back home in Scotland making his first appearance for the club since the mid 1990’s. Back then, Vinnie was a Scottish Schools Cross-Country internationalist and also represented the Scotland junior team at the World Hill Running Championships.

An army of club members marshalled the course laid out by Dave Francis and hopefully warmed the competitors with plenty of encouragement over the Cupar Tundra !

Results: Under 13 Girls. 3.2km. 1 L Dickson (Lasswade) 13.48, 2 Z Aziz (Moorfoot) 13.51, 3 K Gallagher (Central) 14.03…28 Louise McCullagh 16.30. 

Teams. 1 Central AC 18, 2 Moorfoot 23, 3 Edinburgh AC 27.

Under 13 Boys. 3.2km. 1 Adam Scott (Fife AC) 12.44, 2 M Swinton (EAC) 12.49, 3 M Tait (Lasswade) 12.58…6 George Rees 13.13, 18 Craig Morris 14.05, 24 Alex Thomson 14.52. Teams. 1 Edinburgh AC 15, 2 Fife AC 25,, 3 Central 41.

Under 15 Girls. 4km. 1 L Glading (Falkirk Vic.) 17.44, 2 H Lewin (EAC) 17.50, 3 H Addison (Corstorphine) 17.57…11 Ana Brocklebank 19.22, 13 Ailsa Cruickshanks 19.35, 18 Katy Aitken 20.55. 

Teams. 1 Edinburgh AC 11, 2 Fife AC 42, 3 Dundee Hawkhill 48.

Under 15 Boys 4km. 1 B Greenwood (Perth Strathtay H.) 14.54, 2 N Cox (Gala) 15.18, 3 I Davies (Central) 15.32…6 Jamie Ingledew 15.42, 29 Ryan Brocklebank 17.53, 33 Matthew Robb 18.09, 36 Aiden Fernie 18.23.

Teams. 1 Central 20, 2 Gala 25, 3 Aberdeen 50…6 Fife AC 68.

Under 17 Girls. 5km. 1 K Gillespie (Central) 21.20, 2 A Frankland (Lasswade) 22.12, 3 L Mercer (Gala) 22.27. Teams. 1 Edinburgh AC 15, 2 Gala 29, 3 Central 35.

Under 17 Men. 1 J Thomas (Livingston & Dist.) 22.54, 2 A Thompson (Pitreavie) 23.23, 3 J McLean (Moorfoot) 23.28…6 Logan Rees 23.49, 14 Fergus Ingledew 25.15, 21 Liam Sleigh 26.05, 22 Scott Bernard 26.16. 

Teams. 1 Moorfoot 12, 2 Pitreavie 38, 3 Edinburgh AC 41, 4 Fife AC 41.

Under 20 Women. 1 R Dunn (EAC) 21.10, 2 H Rees (Fife AC) 21.16, 3 S Adkin (Moorfoot) 21.24…7 Jennifer Cruickshanks 23.45, 12 Kerry Gibson 26.35, 15 Lucy Duff 27.55. Teams. 1 Edinburgh AC 46, 2 Fife AC 21, 3 St Andrew’s Univ. 36.

Under 20 Men. 8km. 1 R Matheson (Lasswade) 26.56, 2 H Craske (Dundee Hawkhill) 27.30, 3 J Crowe (Dundee Hawkhill) 27.37…6 Zach Delaney 28.15, 16 Ewan Paton 30.41, 17 Skylar Lobdell 31.11.

Teams. 1 Edinburgh AC 36, 2 Falkirk Victoria H. 36, 3 Fife AC 38.

Senior Women. 1 S Hood (EAC) 24.32, 2 E Mooney (Lothian RC) 24.58, 3 Helen Sharpe (Fife AC) 25.09, 4 J McLean (EAC) 25.15, 5 J Emsley (Central) 25.23, 6 T Hill (HBT) 25.36, 7 F Thompson (Central) 25.44, 8 C Buchanan (Central) 25.52, 9 E Prasad (Unatt.) 25.55, 10 F Matheson (Falkirk Vic.) 1st over 50. 26.00….16 Amie McKimmie 27.06, 31 Fiona Bracegirdle 28.39, 32 Lorraine Brown 28.42, 33 Rhona van Rensburg 29.00, 52 Hilary Ritchie 30.20, 83 Innes Bracegirdle 34.08. 

Teams. 1 Edinburgh AC 64, 2 Central 47, 3 Hunters Bog Trotters 59, 4 Fife AC 82. Veteran Team. 1 Edinburgh AC 29.

Senior Men 9.4km. 1 M Strain (HBT) 33.27, 2 R Simpson (Deeside R.) 33.37, 3 R Russell (Central) 33.47, 4 R Houston (Central) 33.54, 5 A Hendry (Central) 34.01, 6 D Selman (Corstorphine) 34.08, 7 L Millar (Central) 34.32, 8 M Crawley (Corstorphine) 34.52, 9 M Breem (Corstorphine) 34.52, 10 C McKenzie (Corstorphine) 35.04. Veterans 1 S Cairns (HBT) 36.21, 2 K Hood (Corstorphine) 37.03, 3 C McGill (EAC) 37.17. Over 50. D Hart (Falkirk Vic.) 40.10……..43 Mark Harris 38.35, 64 Steve Clark 40.14, 74 Brian Thomson 41.03, 100 Kenneth Anthony 43.23, 107 Dan Newman 44.05, 123 Dave Cowan 45.18, 131 Roger Rees 45.50, 135 Vincent MacPherson 45.59, 136 David Sleigh 46.05, 143 Calum Harvie 46.41, 144 Alastair Hood 46.41, 151 Simon Fox 47.15, 152 Frank Popham 47.17, 157 Andy Milne 47.29, 163 Ken Morris 47.59, 173 Mitch McCreadie 49.11, 177 Neil Millar 49.34, 193 Jim Taylor 52.14, 205 Brian R Smith 54.09, 211 Andy Wright 58.19, 216 Bob Thornton 65.21. Teams. 1 Central 44, 2 Corstorphine 79, 3 Edinburgh Univ. 103….10 Fife AC 511. Veteran Team. 1 Corstorphine.

That same morning Kirkcaldy junior Euan Berry won the St Andrews Parkrun at Craigtoun Park covering the icy 5km circuit in 18 minutes 29 seconds. Brian Cruickshank finished second (18.52) with junior James Berry 4th (20.37). Over 60 veteran Tony Martin placed 6th (21.08) while over 65 Alan McLeod followed in 7th (22.49) before dashing off to help marshal the course at Cupar.

Results: St Andrews Parkrun 5km, Craigtoun Park. 1 E Berry (Fife AC) 1st junior. 18.29, 2 B Cruickshank (Fife AC) 1st veteran. 18.52, 3 D MacKenzie (Lomond HR) 2nd veteran. 19.44, 4 J Berry (Fife AC) 2nd junior. 20.73, 5 E Anderson (Unatt.) 20.48, 6 T Martin (Fife AC) 1st over 60. 21.08, 7 A McLeod (Fife AC) 2nd over 60. 22.49….10 Brian R Smith 23.26, 11 Jim Close 24.16, 13 Jack Wookey 3rd junior. 24.45, 19 Graham Bennison 27.02, 21 Kenneth McLeod 27.13.

Women. 1 C Berry (Unatt.) 1st veteran. 24.50, 2 S Lumsden (Unatt.) 25.23, 3 M Robertson (Dundee RR) 1st over 60. 26.44, 4 D Hay (Anster Haddies) 2nd veteran. 27.05.

Results: Camperdown Parkrun 5km. 1 D Adamson (Unatt.) 1st veteran. 23.37, 2 J Harrison (Chippenham H.) 2nd veteran. 23.40, 3 M Reilly (Unatt.) 24.20, 4 C McDonald (Unatt.) 1st junior. 24.28….6 P Forte (Dundee Hawkhill) 1st over 50. 25.16, 9 M Alcock (Unatt.) 1st over 60. 27.15…..16 Sam McKiddie 3rd junior. 28.58. Women. 1 M Padilla (Dundee RR) 27.22, 2 J Massie (Dundee RR) 27.54, 3 K Gibson (Dundee RR) 29.23….8 L Dunbar (Dundee RR) 1st over 50. 31.57, 18 C McIntosh (Tayside Running Sisters) 1st over 60. 36.27.

Graham Bennison