Race: 21st November 2015

Venue: Alloa

Despite the muddy conditions and testing course, there were a record number of entries for the fixture. Fife AC athletes performed well on the day, with an individual victory from Anna Hedley in the U13 girls’ race and three further top three finishes from Tristan Rees in the U17 men’s race, Robert Sparks in the U15 boys’ race and Isla Hedley in the U11 girls’ race. Team results: U11 girls 3rd, U13 girls 3rd, U15 boys 2nd, U17 men 1st, Senior/U20 women: 3rd, Female combined: 2nd.

U11s at Alloa © Sharon Hedley 2015

1 A Hendry (Central) 30.24, 2 M McNeil (Lothian RC) 30.25, 3 W Mackay (Aberdeen) 31.04…16 Hamish Battle 32.56, 92 Roger Rees 38.27, 102 Stuart Tite 39.06, 166 Dan Newman 41.11, 198 Andy Milne 42.31, 213 Neil Millar 43.35, 217 Steven Horsburgh 43.44, 259 David Norrie 47.05, 266 Brian R Smith 47.46, 289 John Keenlyside 51.57, 292 Stewart Davidson 52.31, 301 Graham Bennison 66.00. 

U17 men – 1 A Addison (Corstorphine AAC) 22.00, 2 Tristan Rees 22.22, 3 J Donald (Dundee HH) 22.43… 9 Euan Boyle 23.23, 10 George Rees 23.39, 14 Gregor Malcolm 24.18. 

U15 boys – 1 L Pentecost (Falkirk Victoria) 14.15, 2 Robert Sparks (Fife AC) 14.35, 3 H Hall (Aberdeen) 14.39….15 Craig Morris 14.35, 16 Iain McWhinnie 15.35, 23 Gavin McWhinnie 16.02, 42 Ross Wyse 17.29, 59 James Young 19.59, 61 Cameron Dempster 20.24.

U13 boys – 1 D Addison (Corstorphine AAC) 10.39, 2 L Dow (Pitreavie), 3 E Elder (Team Borders) 11.28…13 Owen Keddie 12.09, 24 Ben Sandilands 12.54.

U11 boys - 1 A Wright (Team East Lothian) 6.29, 2 A Douglas (Perth Strathtay H.) 6.33, 3 K Crawford (Aberdeen) 6.33…16 Liam Wyse.

Senior women - 1 E Mooney (Lothian RC) 23.51, 2 R Haines (HBT) 24.18, 3 C Morgan (Carnethy HR) 25.04…9 Jen Spence 26.14, 12 Amie McKimmie 26.41, 25 Ailsa Cruickshanks 28.05, 29 Andrea Rae 28.21, 33 Jennifer Cruickshanks 28.57, 61 Margaret Martin 31.35, 62 Frances Meek 31.35, 75 Innes Bracegirdle 33.11, 82 Jocelyn Scott 33.33, 104 Rosie Lee 38.35.

Jen Spence © John Mill

Under 17 Women - 1 L Dickson (Lasswade) 15.33, 2 K Gallagher 15.21, 3 N Lang (Aberdeen) 15.49…7 Louise McCulloch 17.06, 18 Katie Aitken 19.09. 

Under 15 girls - 1 E Walker (EAC) 15.22, 2 J MacLeod (Corstorphine) 16.06, 3 S Tait (Lasswade) 16.25. 

Under 13 Girls - 1 Anna Hedley (Fife AC) 11.32, 2 S Coutts (Pitreavie) 11.32, 3 P Carcas (EAC) 12.00…5 Anna Dalglish 12.28, 23 Layla Zuill 13.44, 32 Hayley Brown 14.11, 49 Chloe Ritchie 15.19. 

Under 11 girls - 1 K Johnson (EAC) 6.58, 2 E Minto (Team Borders) 7.21, 3 Isla Hedley (Fife AC) 7.26…14 Kate Dalglish 7.54, 15 Claire Scotland 7.57, 22 Hannah Young 8.10, 24 Freya Hedley 8.10, 36 Katie Sandilands 8.28, 51 Jennifer Allan 8.56.

Jenny Tan