Race: 2nd September 2017

Registration: Strathmiglo Public Hall

Race: 22nd August 2017

Location: Ravenscraig Park, Kirkcaldy

Organiser: Dan Newman (07512 063449, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

 

Race: 10th August 2017

Start: 7:30pm

Age Limit: age 16 or older on the day

Registration: Balmullo Community Hall:

{mosmap width='400' | height='300'| lat='56.376557' |lon='-2.93232' | zoom='15' | marker='1' | align='center' }

 

This race is part of the Midweek Series. There will be no individual race prizes at this race.

Results:

Position Runner Club Category Time
1 Thomas Knox Anster Haddies MS 00:30:54
2 Russell Hall Fife AC MS 00:30:57
3 Mark Harris Anster Haddies MV40 00:31:22
4 David Millar Ochil HR MV40 00:32:08
5 Olivier Penacchio Fife AC MV40 00:32:29
6 Steve Mathews Dundee Hawkhill MV40 00:32:42
7 Bryan McLaren Leven Las Vegas RC MS 00:32:58
8 Craig Morris Fife AC MU20 00:33:08
9 Stuart Buckett Fife AC MV40 00:33:10
10 Brian Cruickshank Falkland Trail Runners MV50 00:33:18
11 Scott Strachan Kinross RR MV40 00:33:40
12 Bryan Innes Falkland Trail Runners MS 00:33:43
13 Andrew Cargill Leven Las Vegas RC MS 00:33:56
14 John MacPherson Fife AC MV40 00:33:59
15 Rick Booth Fife AC MV40 00:34:07
16 Neil Gray Unatt. MS 00:34:13
17 Colin McKie Anster Haddies MU20 00:34:14
18 Matthew Low Dundee RR MS 00:34:17
19 Alan Davie Leven Las Vegas RC MV40 00:34:23
20 Alan Welsh Forfar Road Runners MV50 00:35:02
21 Iain Wallace Leven Las Vegas RC MV40 00:35:07
22 Colin McWilliam Fife AC MS 00:35:11
23 Duncan Edward Dundee RR MS 00:35:15
24 Arnaud Richard Dundee RR MS 00:35:21
25 Martin Hill Kinross RR MS 00:35:23
26 Lyle Allan Falkland Trail Runners MV60 00:35:28
27 John Beveridge Kinross RR MV40 00:35:28
28 Simon Knox Dundee RR MV50 00:35:35
29 Julie Beveridge Calderglen Harriers FS 00:35:43
30 Mark Webster Falkland Trail Runners MV40 00:35:53
31 Gordon Pryde Lomond Hill Runners MV50 00:35:55
32 Ross Wyse Fife AC MU20 00:35:57
33 Paul Hammond Falkland Trail Runners MS 00:36:04
34 Neil Millar Fife AC MV40 00:36:06
35 Maya Stone Fife AC FS 00:36:06
36 Dave Morton MRC Run Club MS 00:36:08
37 Billy Webster Kinross RR MV40 00:36:18
38 Tony Martin Falkland Trail Runners MV60 00:36:35
39 Michael Mitchell Dundee RR MV40 00:36:38
40 Eck Anderson Anster Haddies MS 00:36:46
41 Steven Blair Kinross RR MS 00:36:52
42 Liam Wyse Fife AC MU20 00:36:54
43 David Cowan Fife AC MV50 00:36:54
44 Paul Reed Dundee RR MV40 00:36:57
45 Maddy Watson Strathearn Harriers FS 00:36:58
46 Stewart Dillon Fife AC MV50 00:37:02
47 Gordon Halliday Anster Haddies MV50 00:37:09
48 Kevin Murray Falkland Trail Runners MV50 00:37:11
49 Allen Marr Leven Las Vegas RC MV60 00:37:14
50 Phil Forte Dundee Hawkhill MV60 00:37:16
51 Andy Hall Highland HR MS 00:37:18
52 Joanne McEvoy Calderglen Harriers FS 00:37:32
53 Craig Beattie Dundee RR MS 00:37:41
54 Mike Reilly Anster Haddies MV40 00:37:54
55 Fiona Callaghan Dundee RR FS 00:38:02
56 Fiona Nisbet Kinross RR FV40 00:38:13
57 Gary Barker Fife AC MV60 00:38:16
58 Damon Thoms Unatt. MV40 00:38:18
59 Stewart Leckie Fife AC MV50 00:38:24
60 Dave T Shepherd Fife AC MV50 00:38:28
61 Ally Sinclair Kinross RR MV40 00:38:36
62 Ron Milne Forfar Road Runners MV60 00:38:40
63 David Dunleavey Dundee RR MV50 00:38:44
64 Richard Shaw Anster Haddies MV60 00:38:47
65 David Norrie Fife AC MV60 00:38:55
66 Matthew Young East Fife Tri MS 00:38:58
67 Gwen Tivendale East Fife Tri FV40 00:38:59
68 John Boyle Kinross RR MV50 00:39:03
69 Gary Ovenstone Unatt. MV40 00:39:05
70 Sarah Clark Forfar Road Runners FS 00:39:10
71 Innes Bracegirdle Fife AC FV60 00:39:10
72 Gary Howe Fife AC MV40 00:39:19
73 Judith Dobson KInross RR FV50 00:39:32
74 Lynne Stephen Fife AC FV50 00:39:40
75 Jennifer Massie Dundee RR FS 00:39:44
76 Jessica Buckett Fife AC FU20 00:39:46
77 Mike Alcock Wormit Runners MV60 00:39:48
78 George Findlay Anster Haddies MV60 00:39:50
79 Rob Armstrong Fife AC MV50 00:40:04
80 George Olver Unatt. MS 00:40:10
81 Alison Gelly Dundee RR FV50 00:40:32
82 Graham Kemp Kinross RR MS 00:40:36
83 Margaret Martin Fife AC FV60 00:40:38
84 Kylie Smith Falkland Trail Runners FS 00:40:40
85 Tom Scott Fife AC MV60 00:40:42
86 Fiona Gibson Dundee Hawkhill FV40 00:40:44
87 Ian Mitchell Unatt. MV60 00:40:46
88 Lynn Hunter Kinross RR FV40 00:40:48
89 Fiona Cruickshanks Anster Haddies FS 00:40:50
90 Jazmin Hay Anster Haddies FS 00:40:50
91 Keith Bonthrone Falkland Trail Runners MV50 00:40:57
92 Matt Hooper Dundee RR MS 00:41:06
93 Stewart Nisbet Kinross RR MV40 00:41:06
94 Joanne Clancy Dundee RR FS 00:41:23
95 Robyn Morrocco Carnegie Harriers FS 00:41:33
96 Yuri Goruppa Glasgow Uni H&H MS 00:41:35
97 Michael Royden Dundee RR MV40 00:41:54
98 Stuart Dobson Kinross RR MV60 00:41:54
99 Ashley Casano Dundee RR FS 00:41:59
100 Merce Torres Fife AC FV40 00:42:04
101 Bill Simpson Anster Haddies MV60 00:42:32
102 Jeff Taylor Leven Las Vegas RC MV50 00:42:33
103 Martin Rollo Dundee RR MV50 00:42:35
104 Jimmy Keenan Forfar Road Runners MV50 00:42:47
105 Arran Howe Unatt. MU20 00:42:52
106 Tim Joynson Ripon Runners MV50 00:42:55
107 Grace Booth Fife AC FU20 00:42:58
108 Gillian Hewitt Leven Las Vegas RC FS 00:43:02
109 Nicola Watson Strathearn Harriers FV50 00:43:09
110 John McIntosh Dundee RR MV50 00:43:22
111 Elizabeth Milne Forfar Road Runners FV50 00:43:39
112 Fiona Plain Dundee RR FS 00:43:45
113 Lauren Fairweather Strathearn Harriers FS 00:43:46
114 Deborah Kenward Forfar Road Runners FV50 00:43:58
115 Jocelyn Scott Fife AC FV60 00:44:03
116 Tim Heilbronn Dundee RR MV60 00:44:17
117 Lorraine Dunbar Dundee RR FV50 00:44:19
118 John Henderson Fife AC MV40 00:44:21
119 Christopher Bennison Unatt. MS 00:44:22
120 Sharon Brown Anster Haddies FS 00:44:35
121 Bob Thornton Fife AC MV60 00:44:41
122 Duncan Gray Kinross RR MV40 00:44:42
123 Bill Duff Falkland Trail Runners MV60 00:44:51
124 Leigh Verdot Kinross RR FS 00:44:53
125 Scott Houston Wormit Runners MS 00:45:02
126 Neil Hunter Kinross RR MV40 00:45:05
127 George Stewart Calderglen Harriers MV50 00:45:06
128 Laura Hankinson Wormit Runners FV40 00:45:54
129 Richard Grieve Dundee RR MS 00:46:08
130 Sarah Young Wormit Runners FS 00:46:09
131 Lynn Beveridge Kinross RR FV40 00:46:22
132 Steve Cromar Dundee Hawkhill MV70 00:46:27
133 Richard Gatehouse Lomond Hill Runners MV60 00:46:50
134 Lucia Tismes Dundee RR FS 00:47:09
135 Gillian Kemp Kinross RR FS 00:47:36
136 Derek Adamson Fife AC MV50 00:48:02
137 Rosemary Lee Fife AC FV50 00:49:49
138 Catriona Duncan Anster Haddies FV60 00:50:11
139 Vivienne Wild Unatt. FS 00:50:31
140 Ruth Letham Fife AC FS 00:50:33
141 Fiona Walker Fife AC FV50 00:51:19
142 Stewart Davidson Fife AC MV60 00:51:52
143 Anne Macintyre Kinross RR FV60 00:51:53
144 Brian Dunbar Dundee RR MV60 00:53:38
145 John Lee Falkland Trail Runners MV50 00:53:40
146 Ally McAdam-Smith Fife AC FV50 00:55:00
147 Alexa Tweddle Falkland Trail Runners FS 00:56:06
148 Hannah Lopez Kinross RR FS 00:56:17
149 Judith Alcock Wormit Runners FV60 00:56:34
150 Sarah Eaton Kinross RR FV50 00:56:45
151 Norman Smith Kinross RR MV80 00:58:25
152 Matilda Sherwood Dundee RR FS 00:58:31
153 David Nuttall Anster Haddies MV40 00:58:52

 

Race: 18th August 2017, 7:30 start

Location: Kirkcaldy Rugby Club, Beveridge Park

Distance: 5K adults, 1.33 mile juniors

Organiser: Dan Newman (07512 063449, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Race: 19th July 2017

Start: 7:30

Age Limit: age 16 or older on the day

Fee: £3/£5 non-members of SA

Entry on the night at: The Institute, High Street, Newburgh

{mosmap width='400' | height='300' | lat='56.350985' |lon='-3.239808' | zoom='15' | marker='1' | align='center' }

 

Post-race teas will be served in the hall after the race.

Results:

Position Runner Category Club Time
1 Ben Hukins MS Cambuslang H 21:26
2 Gregor Malcolm MJ Fife AC 21:42
3 Philip Wright MS St Andrews University CC 21:42
4 Steven Asquith MS Unatt. 22:06
5 Stuart Robertson M40 Perth RR 22:15
6 Nico van Rensburg MU20 Bell Baxter HS 22:15
7 Stephen McDougall MS St Andrews University CC 22:32
8 David Scott M40 Kinross RR 22:43
9 David Millar M40 Ochil HR 22:50
10 Bryan McLaren MS Leven Las Vegas 23:02
11 Chris Russell MS St Andrews University CC 23:02
12 Jonny Logan MS Fife AC 23:11
13 Jimmy McIntyre M40 Fife AC 23:19
14 Anwen Darlington FS Dundee RR 23:20
15 Scott Strachan M40 Kinross RR 23:21
16 Stuart Buckett M40 Fife AC 23:23
17 Keir Allen M40 Unatt. 23:24
18 Mark Dunn MS Perth RR 23:24
19 Brian Cruickshank M50 Falkland TR 23:25
20 Matt Newton M40 Kinross RR 23:27
21 Kenny Gorman MS Fife AC 23:30
22 Ian Stewart M60 Unatt. 23:32
23 Bryan Innes MS Falkland TR 23:32
24 Colin McKie MU20 Anster Haddies 23:33
25 Alison McGill FS Fife AC 23:34
26 Russell Hall MS Fife AC 23:37
27 Stuart Fraser MS Perth RR 23:45
28 Alexander Jarrett MS Falkland TR 23:53
29 John MacPherson MS Fife AC 23:55
30 Andrew Taylor MS Dundee RR 23:56
31 Heather Anderson FS Fife AC 23:56
32 Jason Sharp MS Falkland TR 23:59
33 Hendrik van Rensburg M40 Unatt. 24:00
34 Ronnie Glen M40 Perth RR 24:01
35 Colin McWilliam MS Fife AC 24:04
36 Rick Booth M40 Fife AC 24:07
37 Neil McLure M50 Carnegie H 24:12
38 Mike Murdoch M40 Falkland TR 24:20
39 Kevin Rogers M40 Perth RR 24:23
40 Mark Sutherland M40 Unatt. 24:26
41 Graeme Barker MS Fife AC 24:36
42 Simon Knox M50 Dundee RR 24:41
43 James Hall M40 Fife AC 24:43
44 Alan Davie M40 Leven Las Vegas 24:44
45 Billy Webster M40 Kinross RR 24:46
46 Iain Wallace M40 Leven Las Vegas 24:47
47 Rhona van Rensburg F40 Fife AC 24:52
48 Eck Anderson MS Anster Haddies 24:52
49 Caroline Jones FS Perth RR 24:54
50 Maya Stone FS Fife AC 24:57
51 Martin Hill MS Kinross RR 24:58
52 Sandy Freck MS Kinross RR 25:11
53 Liam Wyse MU20 Fife AC 25:12
54 John Hynd M50 Carnegie H 25:16
55 Simon Fox M50 Fife AC 25:22
56 Arnaud Richard MS Dundee RR 25:24
57 Derek McIntosh M50 Perth RR 25:25
58 Gordon Pryde M50 Lomond HR 25:26
59 Alan McGowan M40 Carnegie H 25:26
60 Tony Martin M60 Falkland TR
61 Duncan Edward MS Dundee RR 25:30
62 John Beveridge M40 Kinross RR 25:34
63 Lee O'Connor M40 Dundee RR 25:38
64 Colin Smith M40 Falkland TR 25:42
65 Morgan Windram-Geddes FS Fife AC 25:42
66 Eric Anderson M40 Anster Haddies 25:44
67 Lyle Allan M60 Falkland TR 25:47
68 Dave Morton MS MRC Run Club 25:50
69 David Cowan M50 Fife AC 25:52
70 Kevin Murray M50 Falkland TR 25:56
71 Angela Sandilands F40 Carnegie H 26:00
72 Mike Dow M40 Unatt. 26:05
73 Allen Marr M60 Leven Las Vegas 26:08
74 Michael Mitchell M40 Dundee RR 26:13
75 Jim Morton M50 Dundee RR 26:14
76 Stewart Reid MS Perth RR 26:14
77 Craig Robert MS Unatt. 26:15
78 Anna Dalglish FU20 Fife AC 26:21
79 Clive Robert M50 Fife AC 26:30
80 Bill Smith M40 Wormit Runners 26:31
81 Ruan van Rensburg MU20 Bell Baxter HS 26:32
82 Tom Scott M60 Fife AC 26:36
83 Jennifer Massie FS Dundee RR 26:39
84 Gary Ovenstone M40 STAART 26:40
85 Catherine MacPhail FS Anster Haddies 26:50
86 Gordon Halliday M50 Anster Haddies 26:53
87 Stewart Leckie M50 Fife AC 26:57
88 Fiona Callaghan FS Dundee RR 26:57
89 David Dunleavey M50 Dundee RR 26:57
90 Ally Sinclair M40 Kinross RR 27:00
91 Alasdair Main M40 Unatt. 27:03
92 Phil Forte M60 Dundee Hawkhill H 27:05
93 Grant Wooler M50 Perth RR 27:07
94 Russell Thomson M60 Unatt. 27:08
95 Rory Collins MS Unatt. 27:10
96 George Findlay M60 Anster Haddies 27:13
97 Fiona Nisbet F40 Kinross RR 27:17
98 David Norrie M60 Fife AC 27:22
99 Innes Bracegirdle F60 Fife AC 27:23
100 Yvonne Dehn FS Anster Haddies 27:27
101 Jas Baillie M50 Anster Haddies 27:34
102 Fiona Cruickshanks FS Anster Haddies 27:35
103 Rob Armstrong M50 Fife AC 27:36
104 Lynne Stephen F50 Fife AC 27:36
105 Stewart Nisbet M40 Kinross RR 27:37
106 Lorraine Macpherson F40 Perth RR 27:38
107 Jeff Taylor M50 Leven Las Vegas 27:42
108 Susanne Lumsden F40 Falkland TR 27:43
109 Brian R Smith M50 Fife AC 27:47
110 Judith Dobson F50 Kinross RR 27:48
111 Kev Smith M50 Lomond HR 27:50
112 Gina Easson F40 Dundee RR 27:51
113 Gill Smith F40 Fife AC 28:03
114 Kirsty Coombs FS Unatt. 28:05
115 Rosie Aitken FS Perth RR 28:07
116 John Mill M50 Dundee RR 28:07
117 Jazmin Hay FS Anster Haddies 28:09
118 Margaret Martin F60 Fife AC 28:11
119 Kyue Smith FS Falkland TR 28:15
120 Mhairi Simpson F40 Falkirk Victoria H 28:20
121 Mark Dillon M50 Strathearn H 28:23
122 Robyn Morrocco FS Carnegie H 28:28
123 Iain Thomson M60 Strathearn H 28:30
124 Lynn Hunter F40 Kinross RR 28:31
125 Fiona Gibson F40 Dundee Hawkhill H 28:34
126 Keith Bonthrone M50 Falkland TR 28:43
127 Gordon Somerville M60 Carnegie H 28:50
128 David Stokoe M40 Perth RR 29:02
129 Pippa Coutts F50 Kinross RR 29:07
130 Ian Mitchell M60 Unatt. 29:20
131 Matthew Hooper MS Dundee RR 29:27
132 Sue Armstrong F50 Fife AC 29:27
133 Ruth Sharp FS Falkland TR 29:29
134 John Henderson M40 Fife AC 29:39
135 Sarah Young FS Wormit Runners 29:42
136 Laura Harkinson F40 Wormit Runners 29:44
137 Phil Smithard M60 Carnegie H 29:44
138 Libby Smith FU20 Fife AC 29:51
139 Sarah Wenn FS Dundee RR 29:54
140 Yvonne Collins F50 Unatt. 29:55
141 Kenny Ritchie M40 Falkland TR 29:56
142 Bill Simpson M60 Anster Haddies 30:01
143 Ewan Cameron M50 Anster Haddies 30:06
144 Paul Sutherland M60 Falkland TR 30:12
145 Stuart Dobson M60 Kinross RR 30:29
146 Grace Booth FU20 Fife AC 30:31
147 Christopher Bennison MS Unatt. 30:36
148 Lorraine Dunbar F50 Dundee RR 30:40
149 Martin Rollo M50 Dundee RR 30:43
150 Nick Brian M60 Fife AC 30:47
151 Tessa Ward M40 Perth RR 30:57
152 Sandy Adam M50 Falkland TR 30:57
153 Callum Glen MU20 Unatt. 31:04
154 Donald Lothian M60 Fife AC 31:06
155 Andy Cameron M40 Falkland TR 31:08
156 Steve Cromar M70 Dundee Hawkhill H 31:09
157 Jenni Alexander FS Unatt. 31:11
158 Allan Gibson M60 Anster Haddies 31:15
159 Bill Gillan M60 Falkland TR 31:17
160 Gillian Smith FS Perth RR 31:17
161 Jocelyn Scott F60 Fife AC 31:22
162 Robert Thornton M60 Fife AC 31:36
163 Lynn Beveridge F40 Kinross RR 31:41
164 Guy Humpleby M40 Unatt. 31:43
165 Stephanie Reid FS Perth RR 31:49
166 Ruth Johnson F50 Perth RR 31:57
167 Alan McLeod M70 Fife AC 31:58
168 Leigh Veroot MS Kinross RR 32:12
169 Neil Hunter M40 Kinross RR 32:15
170 Valerie Findlay F50 Kinross RR 32:22
171 Geoff Bilton M60 Kinross RR 32:30
172 Leanne Spence FS Meedies 32:45
173 Derek Adamson M40 Fife AC 33:11
174 Natalie King FS Perth RR 33:25
175 Neil Todd M70 Kinross RR 33:29
176 Rosemary Lee F50 Fife AC 33:42
177 Mark Talbot MS STAART 33:58
178 Lesley Coutts F50 Dundee RR 34:00
179 Fiona Walker F50 Fife AC 34:13
180 Alison Houston F60 Kinross RR 34:20
181 Peter Rieu-Clarke M70 Fife AC 34:22
182 Graeme Braid M40 Falkland TR 34:42
183 Carole Melville F70 Fife AC 34:50
184 Margaret Mackie F50 Dundee RR 35:01
185 Andrew Collins M40 Unatt. 35:29
186 Hannah Lopez FS Kinross RR 35:29
187 Susan McLean F40 Kinross RR 35:37
188 Brian Dunbar M60 Dundee RR 35:45
189 Ruth Toller F60 Dundee RR 36:40
190 Eleanor Paul F40 Perth RR 36:44
191 Kirstie Main FS Perth RR 36:45
192 John McIntyre M40 Fife AC 36:46
193 Zoe NT Dhuinn-Bhig FS Unatt. 36:46
194 Hannah Dunning FS Unatt. 36:47
195 Linda Craddock F50 Dundee RR 36:55
196 Steven Gardiner M40 Unatt. 37:00
197 Joanna Northcott FS Perth RR 37:15
198 Caroline Hogarth F40 Perth RR 37:18
199 Margaret Robertson F70 Dundee RR 37:19
200 Bill Duff M60 Falkland TR 37:51
201 Jodie Kemp FS Falkland TR 37:51
202 Anne Bell F50 Perth RR 38:12
203 Sarah Cloy FS Unatt. 38:28
204 Eric Nachman M60 Falkland TR 39:40
205 Norman Smith M80 Kinross RR 40:18
206 Matilda Sherwood FS Dundee RR 40:36
207 Karen Bradbury F40 Unatt. 40:58
208 Vicki Charlton F40 Unatt. 40:59
209 Fiona Morrison F40 Perth RR 43:43
210 Sandy MacCalman M70 Kinross RR 46:31
211 Isabella Carmichael F60 Meedies 46:45
212 Graham Bennison M70 Fife AC 46:46