Race: 24th January 2015

Organiser: Frank McLaren (01337 830306)

  • Leg 1: Falkland to Strathmiglo (single runner) [leg 1 map] 7.5km, 220m climb
  • Leg 2: Strathmiglo to Kinnesswood (paired runners) [leg 2 map] 10km, 680m climb
  • Leg 3: Kinnesswood to Maspie Den (paired runners) [leg 3 map] 11km, 360m climb
  • Leg 4: Maspie Den to Falkland (single runner) [leg 4 map] 5.5km, 390m

Results: [leg times]

Pos No Team Category Runner 1 Leg 1 Runners 2 Leg 2 Split 2 Runners 3 Leg 3 Split 3 Runner 4 Leg 4 Total
1 149 Shettleston Shifters MS Kevin Brydon 0:26:14 Oleg Chepelin & Tom Owens 0:57:56 1:24:10 Alasdair McLeod & Clement Eliot 0:43:33 2:07:43 Kenny Richmond 0:27:35 2:35:18
2 106 Carnethy Men A MS James Waldie 0:25:18 Eoin Lennon & Andy Fallas 0:58:39 1:23:57 Iain Whiteside & Michael Reid 0:44:34 2:08:31 Andrew Gilmore 0:27:22 2:35:53
3 141 OHR SM MS Davie Millar 0:27:45 Al Anthony & Graham Gristwood 0:57:59 1:25:44 Bob Wiseman & Graeme Campbell 0:46:31 2:12:15 Dave Eiser 0:28:30 2:40:45
4 153 Westies Mens A MS Gwyn Bellamy 0:25:11 Brian Bonnyman & Manny Gorman 1:06:39 1:31:50 James Callendar & Gregor Stewart 0:48:30 2:20:20 Owen O'Neill 0:29:38 2:49:58
5 135 Lochaber AC Mens' MS Steven Burns 0:29:15 Jon Gay & Ruari Watt 1:06:31 1:35:46 Tom Smith & Nick Sedgwick 0:46:54 2:22:40 Steve MacDonald 0:29:51 2:52:31
6 131 HBT Hate Bloody Training MS David Fulton 0:27:55 Hector Haines & Tom Martyn 1:04:20 1:32:15 James Bowden & Coll Williamson 0:54:29 2:26:44 Don Naylor 0:26:43 2:53:27
7 128 Hawks A MS Gordon Barrie 0:26:28 Ryan Stewart & Des Crowe 1:05:24 1:31:52 Billy Gibson & John McBain 0:49:10 2:21:02 Jamie Crowe 0:32:40 2:53:42
8 109 Carnethy Mixed Mixed Lisa Gamble 0:30:57 Konrad Rawlik & Jasmin Paris 1:04:13 1:35:10 Ross Christie & Andrew Normand 0:48:47 2:23:57 Helen Bonsor 0:32:47 2:56:44
9 107 Carnethy Men B MS Steve Best 0:28:16 Jim Hardie & Euan Boyd 1:12:09 1:40:25 Matthew Curry & Iain Gilmore 0:47:40 2:28:05 Alex McVey 0:29:58 2:58:03
10 129 Hawks B MS Matthew Tonner 0:28:52 Craig Love & Roger van Gompel 1:08:48 1:37:40 Steve Matthews & Bruce Scott 0:49:53 2:27:33 Ian Anderson 0:30:38 2:58:11
11 147 Shettleston Fine Mix Mixed Ruth Joss 0:30:01 Jethro Lennox & Peter Mackie 1:02:21 1:32:22 Fiona Maxwell & Victoria Leiper 0:58:10 2:30:32 Steve Winter 0:28:38 2:59:10
12 120 Fife AC "A" Team (Gregor) MS Gregor Malcolm 0:27:09 Tristan Rees & Jamie Ingledew 1:10:29 1:37:38 Euan Boyle & Fergus Ingledew 0:53:38 2:31:16 George Rees 0:28:14 2:59:30
13 117 Deeside Men MS Sam Burgess 0:28:04 Nick Mardel & Alan Smith 1:07:02 1:35:06 Dave Croll & Jamie Ross 0:52:38 2:27:44 Calum Kitching 0:32:30 3:00:14
14 142 OHR V40 MV40 Mark Baume 0:30:47 Ewan Jack & Grant Baxter 1:06:38 1:37:25 Stefan Scheurl & Nick Leslie 0:54:05 2:31:30 Gary Fraser 0:29:31 3:01:01
15 150 Strathearn Male Senior MS Wattie Mackay 0:27:36 Will Manners & Roger Goddard 1:06:34 1:34:10 Andy Greaves & Sandy Storey 0:53:13 2:27:23 Charlie Grimson 0:35:41 3:03:04
16 110 Carnethy MV40 MV40 Graeme Dunbar 0:29:25 Gregor Heron & Stewart Whitlie 1:12:25 1:41:50 Matt Davis & Olly Stevenson 0:52:48 2:34:38 Mark Johnston 0:29:57 3:04:35
17 133 HBT Humdrum Brown Turnout FS Megan Wright 0:29:22 Megan Mowbray & Claire Gordon 1:10:04 1:39:26 Rachel Haines & Rowena Halliday 0:52:27 2:31:53 Eilis McKechanie 0:33:23 3:05:16
18 138 Moorfoots Open James Britton 0:26:23 Colin Williams & Scout Adkin 1:10:43 1:37:06 Eddie Balfour & Kenny Davidson 0:55:20 2:32:26 Lucas Cheskin 0:32:53 3:05:19
19 114 Corstorphine AAC MS Alan Cameron 0:30:26 Paddy Jumelle & Tim Norwood 1:08:40 1:39:06 James Harrison & Alex Cumming 0:48:09 2:27:15 Martin Hulme 0:38:25 3:05:40
20 144 Psycho Vegans MS Nic Brew 0:27:03 Gordon Mathieson & Ben Hukins 1:06:03 1:33:06 Andy Cargill & Akira O'Connor 0:58:24 2:31:30 Laurie Anderson 0:34:32 3:06:02
21 146 Shettleston Auld Stars MV40 Brian Scally 0:30:55 John Connaghan & Bill Breckenridge 1:05:03 1:35:58 Walter Henderson & Alastair Pringle 0:54:42 2:30:40 John Duffy 0:35:36 3:06:16
22 104 Carnegie Harriers Elitish MS Steve Honeymoon 0:31:03 Pete Simpson & Derek Cassells 1:10:11 1:41:14 Paul Kieran & Steven King 0:51:47 2:33:01 Kevin Davie 0:34:47 3:07:48
23 154 Westies Mens B MS John Denovan 0:28:43 Niall McAlinden & Rob Simpson 1:07:14 1:35:57 Simon Gardiner & Rod Fleming 0:56:24 2:32:21 Doug Lee 0:35:58 3:08:19
24 112 Carnethy MV50 MV50 Adam Ward 0:30:05 Adrian Davis & Steven Fallon 1:13:07 1:43:12 Mike Andrew & Neil Gilmore 0:52:34 2:35:46 Bruce Smith 0:34:00 3:09:46
25 111 Carnethy MV40 B MV40 Graham Nash 0:29:28 Mark Hartree & Joel Sylvester 1:19:44 1:49:12 Neil Burnett & Mike Lynch 0:52:20 2:41:32 Simon Titmus 0:31:48 3:13:20
26 115 Cosmics Men MS Bob Sheridan 0:31:43 Rob Brookes & Neil Easton 1:07:37 1:39:20 Colin Russel & Mark Stockton 0:50:51 2:30:11 Richard Wade 0:43:45 3:13:56
27 125 Fife AC Over 50's MV50 Kenny Anthony 0:29:22 John Kay & Dave Cowan 1:14:30 1:43:52 Ian Hawkins & Alasdair Hood 0:57:05 2:40:57 Jez Tomlinson 0:34:21 3:15:18
28 121 Fife AC 1st Team (Jamie) MS Jamie Scobie 0:30:59 Ryan Brocklebank & Oskar Fraser Krauss 1:21:01 1:52:00 Craig Morris & Sam Fernando 0:52:52 2:44:52 Robert Sparks 0:31:36 3:16:28
29 116 Deeside Ladies FS Sally Wallis 0:32:48 Steph Provan & Clare Whitehead 1:08:00 1:40:48 Jenny Ricketts & Samantha Rendall 0:57:47 2:38:35 Sarah Dunn 0:38:17 3:16:52
30 136 Lomie Laggards MV40 Fraser Scott 0:28:24 Cameron Watson & John Donnelly 1:25:11 1:53:35 James Crozier & Christopher Darling 0:51:56 2:45:31 Neil Martin 0:32:32 3:18:03
31 143 OHR V50 MV50 Euan Mackay 0:34:49 Dave Scott & Pete Buchanan 1:16:06 1:50:55 John Stevenson & Alan Manson 0:53:15 2:44:10 Dave Murray 0:34:01 3:18:11
32 8 Bellahouston Road Runners Open Ciara Baxter 0:33:55 Bob Reid & Alastair Ewen 1:09:20 1:43:15 David Stakes & Gerry Hanlon 1:03:49 2:47:04 Tommy O'Connell 0:32:31 3:19:35
33 134 Lochaber AC Ladies' FS Isla MacKay 0:30:43 Diane Baum & Sarah MacKenzie 1:14:45 1:45:28 Edie Hemstock & Ciara Largey 0:55:45 2:41:13 Marie Meldrum 0:39:29 3:20:42
34 108 Carnethy Men C MS Duncan Davis 0:31:13 Nigel Shekleton & Matt Jones 1:17:09 1:48:22 Alan Renville & Andrew Patience 0:59:13 2:47:35 Anthony Hemmings 0:33:10 3:20:45
35 126 Fife AC Ron's Rebels FS Sophie Mullins 0:29:12 Megan Crawford & Morgan Windram-Geddes 1:26:28 1:55:40 Amie McKimmie & Jennifer Kibble 0:54:34 2:50:14 Halina Rees 0:33:42 3:23:56
36 152 Westies M50 MV50 Dave Calder 0:30:42 Marc Roper & Ian Thurlbeck 1:12:33 1:43:15 John Quinn & Brian Brennan 1:03:35 2:46:50 Donald Reid 0:37:26 3:24:16
37 155 Wormit Runners MS Bill Smith 0:30:06 David Shepherd & Gus McGhie 1:26:19 1:56:25 Lee Strachan & Keith Taylor 0:51:28 2:47:53 Nick Johnson 0:36:52 3:24:45
38 118 Deeside Mix Open David Hirst 0:31:33 Jon Musgrave & Dirk Wallis 1:11:39 1:43:12 Clare Martin & Marie Entwistle 1:05:19 2:48:31 Andy Bain 0:36:24 3:24:55
39 59 The "R" Team MV40 Colin Souter 0:32:27 Charles Lines & David White 1:18:15 1:50:42 Tommy Begley & Alasdair McCallum 1:00:14 2:50:56 Roderick Pugh 0:36:26 3:27:22
40 43 Kinross RR The Teachers and the Students Mixed Andy Laycock 0:29:33 Allan Kemp & Andy Johns 1:15:52 1:45:25 Jillian Gordon & Hazel Porter 1:02:25 2:47:50 Judith Dobson 0:39:59 3:27:49
41 132 HBT Hoppy Beer's Tremendous! MS Dan Clements 0:30:54 Bobby Scully & Dave Matthews 1:24:09 1:55:03 Peter Gardiner & Dan Beckett 0:59:53 2:54:56 Gavin Schmidt 0:33:07 3:28:03
42 124 Fife AC MV40 MV40 David Sleigh 0:33:16 Wright Beveridge & Neil Millar 1:19:36 1:52:52 Andy Milne & Luca Basso 0:58:23 2:51:15 Calum Harvie 0:38:29 3:29:44
43 145 Rubbie Burny Bitz HRC Open Tommy Rampling 0:32:49 Tom Middlemiss & Rachel Middlemiss 1:23:16 1:56:05 Stephen Dorey & Fergus Bisset 0:59:39 2:55:44 Duncan Hill 0:34:14 3:29:58
44 113 Carnethy MV50-2 MV50 Roddy McCrae 0:30:59 Andrew Shepherd & Andy Spenceley 1:16:59 1:47:58 Willie Gibson & Bob Waterhouse 1:06:48 2:54:46 Gordon Cameron 0:37:00 3:31:46
45 68 Wilson + Stansfield Open Claire Stansfield 0:36:57 Thomas Wilson & Daniel Stansfield 1:13:59 1:50:56 Steve Wilson & Ben Stansfield 1:02:06 2:53:02 Emma Wilson 0:39:12 3:32:14
46 31 Hawks C MS Ricky Davidson 0:31:27 Dave Mitchell & John Hepburn 1:24:57 1:56:24 Gareth Irons & Mark Lamb 0:57:25 2:53:49 Phil Forte 0:39:16 3:33:05
47 102 Beacon A MV40 Malcolm Macfie 0:39:03 Neil MacNichol & Bobby Summers 1:13:17 1:52:20 Jim Stevenson & David Lyon 0:59:43 2:52:03 Ian Hill 0:42:26 3:34:29
48 18 Dundee Road Runners A MS James O'Donnell 0:36:58 Matty Low & David Stewart 1:23:01 1:59:59 John Mill & Richard Toller 1:02:09 3:02:08 Steve Peters 0:34:15 3:36:23
49 22 Fife AC Fife President's Select MS Bryce Aitken 0:31:14 Steven Pennycook & Eric Lalande 1:27:04 1:58:18 Gary Barker & Graeme Barker 1:03:48 3:02:06 Colin Brown 0:34:33 3:36:39
50 127 Forfar Hill Runners MV40 Paul Macari 0:35:53 Craig Stewart & Keith Headridge 1:23:31 1:59:24 Ron Milne & Scott McPherson 1:06:02 3:05:26 Brian Bonnyman 0:32:21 3:37:47
51 123 Fife AC Fifie Wifies FV40 Beverley Gibson 0:33:48 Louise Burt & Susan Harley 1:24:52 1:58:40 Hilary Ritchie & Sarah Legge 1:00:53 2:59:33 Keren MacPherson 0:38:21 3:37:54
52 103 Carnegie Harriers Dreamy Team MS Kieran Morgan 0:37:36 Calum Vallance & David Greig 1:24:34 2:02:10 Ian Johnston & John Hynd 0:59:53 3:02:03 Andrew Smith 0:36:10 3:38:13
53 148 Shettleston Refined Mix Mixed Clara Ursitti 0:36:06 Adam Harris & Graham Ramsay 1:19:57 1:56:03 Malcolm Patterson & Lucy Colquhoun 0:59:14 2:55:17 Susan Breckenridge 0:44:36 3:39:53
54 41 Kinross RR Nick's Devils Open Maureen Hill 0:37:40 Matt Newton & Nick Rowan 1:23:56 2:01:36 Graham Kemp & Scott Strachan 0:59:58 3:01:34 David Chalmers 0:39:30 3:41:04
55 139 OHR FV40 FV40 Karen Kealey 0:34:53 Andrea Priestley & Fiona Kelsall 1:22:03 1:56:56 Katy Baxter & Mairi McIntosh 1:03:42 3:00:38 Susan Lindsey 0:40:51 3:41:29
56 25 Fife AC Geordie Munro Baggers MS Keith Ferguson 0:33:53 Neill Mitchell & Dan Newman 1:23:31 1:57:24 Ian Ritchie & Jim Woodburn 1:09:53 3:07:17 Jay Todd 0:34:31 3:41:48
57 11 Carnegie Harriers Beautiful Belles FS Gail Murdoch 0:34:59 Fabienne Thompson & Isobel Burnett 1:32:25 2:07:24 Jo Wilson & Kristin Lonnie 0:57:26 3:04:50 Melanie Sinclair 0:37:54 3:42:44
58 140 OHR Mixed Mixed Jim Shemilt 0:37:15 John McEwan & Juliette Camburn 1:25:11 2:02:26 Sararh Wiseman & Gillian Godfrey 0:57:04 2:59:30 Ron Martin 0:44:29 3:43:59
59 137 Lomie Legends MV40 Iain Beedie 0:33:21 Dave Turner & Colin Wilson 1:21:19 1:54:40 Richard Gatehouse & Alan Graham 1:10:19 3:04:59 Pat Mallet 0:40:43 3:45:42
60 36 Kinnoull Runners Down MixedV Rachel Blaikie 0:41:05 Andrew Blaikie & Matthew McCullach 1:19:40 2:00:45 Laura Jarvis & Catherine Evans 1:17:14 3:17:59 Barry McGuire 0:31:25 3:49:24
61 45 Leven Tufties MV40 Ian Simpson 0:36:54 David Howe & Jason Harrison 1:22:21 1:59:15 Ian Little & Ruwan Fernando 1:05:08 3:04:23 Leonard Zabek 0:45:48 3:50:11
62 101 Anster Haddies "A" MS George Findlay 0:36:14 Chris Broome & Allan Gibson 1:42:36 2:18:50 Davie Burgess & Stuart McKenzie 0:52:12 3:11:02 Ewan Cameron 0:40:32 3:51:34
63 58 Team Snake MS Phil Suttie 0:32:31 Ian Donald & Brian Hill 1:29:27 2:01:58 Phil McLaughlin & Nev McLaughlin 1:04:11 3:06:09 Michael Watson 0:46:43 3:52:52
64 49 Penicuik Harriers Cuikie Cream MixedV Michael McComb 0:36:38 Rob Wilson & Mark Snodgrass 1:24:31 2:01:09 Andrea Wilson & Chris Downie 1:08:29 3:09:38 Sadie Kemp 0:43:36 3:53:14
65 57 Team DKMC Open Rory Morrice 0:32:36 Rob Davies & Jamie Cunningham 1:32:38 2:05:14 Lizzie Knox & Katie Cunningham 1:15:35 3:20:49 Thomas Knox 0:32:51 3:53:40
66 61 The Sonsie Bogles MS Pete Bracegirdle 0:33:06 Simon Maclean & Anthony Hagger 1:30:12 2:03:18 Ally Kirk & Allan Lang 1:07:38 3:10:56 Kenny McAlpine 0:44:38 3:55:34
67 63 Westies Ladies A FS Joda Quigley 0:33:17 Deborah Stokoe & Mirjam Allik 1:36:15 2:09:32 Paula Gardiner & Sarah Adams 1:01:13 3:10:45 Karine Salin 0:44:56 3:55:41
68 29 Glorious Glees of Lomonds MV50 Pat Mallet 0:36:48 Gus Bowman & Derek Jablonski 1:28:25 2:05:13 Brian Landels & David Osborn 1:09:06 3:14:19 Joe Holden 0:41:54 3:56:13
69 122 Fife AC Daniel Clark MS David Norrie 0:36:21 Daniel Clarke & Andy Howett 1:25:29 2:01:50 Frank Popham & Richard Wotherspoon 1:01:49 3:03:39 Pete Caulton 0:52:50 3:56:29
70 50 Porty Dads MV40 Kieran Middleton 0:37:12 Andy McFadyen & Ben Cluley 1:28:32 2:05:44 Geoff Lynn & RobinTorrie 1:03:29 3:09:13 Ian McMillan 0:47:24 3:56:37
71 53 SASOL Slugs Open William Gabrielli 0:37:19 Michael Loadman & Said Abu Bakar 1:43:37 2:20:56 Rhona Van Rensburg & Hendrik Van Rensburg 0:59:14 3:20:10 Paul Webb 0:36:54 3:57:04
72 38 Kinross RR Dream Team Mixed Linda Palmer 0:39:24 John Boyle & Annabel Simpson 1:29:56 2:09:20 Mhairi Boyle & Kevin Reith 1:07:23 3:16:43 Keith Cuthbert 0:40:36 3:57:19
73 69 Wee County Harriers Best Team Open Iona McKay 0:36:58 Gordon McNeil & David McNeil 1:33:16 2:10:14 Derek Fish & Scott Wilson 1:06:29 3:16:43 Stephen Beveridge 0:40:39 3:57:22
74 105 Carnethy Ladies FS Georgina McAllister 0:39:10 Joanne Anderson & Myvanwy Fenton May 1:28:08 2:07:18 Mary Lye & Kathy Henly 1:04:04 3:11:22 Annie Gaguardi 0:46:09 3:57:31
75 66 Westies Mens D MS Peter Midgley 0:37:45 Keith Adams & Mindy MacLeod 1:35:21 2:13:06 John Hamer & Christopher McKiddle 1:05:24 3:18:30 Paul Strachan 0:39:02 3:57:32
76 55 Strathearn Ladies FS Maddy Watson 0:34:38 Rhian Evans & Ruth Howie 1:27:30 2:02:08 Cathy Tilbrook & Fran Loots 1:11:47 3:13:55 Rachel Gallagher 0:46:33 4:00:28
77 35 KFO Magic Milers MV50 Jari Pekkarinen 0:33:31 Brian Smith & John McGaff 1:33:19 2:06:50 Clive Roberts & Dom Kardokas 0:57:35 3:04:25 David Ellison 0:56:40 4:01:05
78 10 Calderglen Harriers B MS Sandy Hayden 0:39:44 Jim Holmes & Allan McLellan 1:33:44 2:13:28 Francis Maxwell & Geo Ferguson 1:07:43 3:21:11 Kenny Crinster 0:40:32 4:01:43
79 51 Porty Prom Stars Open Julie Thomson 0:40:49 Shauna Macaninch & Alasdair Dunlop 1:29:23 2:10:12 Claire Heffernan & Lynne Hogarth 1:08:30 3:18:42 Kieran Middleton 0:43:31 4:02:13
80 2 Anster Haddies Ailsa's Team FS Ailsa Cruickshanks 0:32:33 Hazel Bradley & Elise Methven 1:42:11 2:14:44 Rachael Grieve & Rosie Knox 1:03:36 3:18:20 Sharon Brown 0:44:48 4:03:08
81 34 Helensburgh AAC Open Melissa Robinson 0:32:57 Iain Dowcra & Michelle Hetherington 1:24:11 1:57:08 Rebecca Parry & Gordon Andrew 1:04:26 3:01:34 Laura Johnstone 1:02:31 4:04:05
82 44 Las Vegas Skwerlz Mixed Neil Finnie 0:31:27 Lee Cessford & Colin Smith 1:51:03 2:22:30 Zoe Johnston & Carole Mowbray 1:06:47 3:29:17 Judy Turner 0:36:15 4:05:32
83 56 Strathearn Mixed Open Fiona McDonald 0:37:37 Jim McConnell & Tony Wayte 1:24:57 2:02:34 Julia Greenlees & Ruth Clark 1:19:37 3:22:11 Maddy Watson 0:44:00 4:06:11
84 1 Aberdeen Lynx Pack Open John MacPherson 0:37:34 Louise Provan & Bert van Tuijl 1:32:06 2:09:40 Robin Livingston & Mike McConnell 1:13:15 3:22:55 Geoff Carle 0:44:59 4:07:54
85 23 Fife AC Flyers FS Sandra Robertson 0:35:02 Anita Laidlaw & Liz Killean 1:40:23 2:15:25 Julia Neufeind & Carrie Fox 1:15:04 3:30:29 Sandra Tulloch 0:37:54 4:08:23
86 17 Cosmics Mixed MixedV Hannah Kennedy 0:41:36 Gary Gutteridge & Dave Clark 1:42:48 2:24:24 Gillian Clunes & Elaine Stewart 1:01:31 3:25:55 Lesley Clark 0:42:29 4:08:24
87 37 Kinnoull Runners Up Mixed Graham Cormack 0:39:51 John Harper & Dave McElnea 1:44:05 2:23:56 Gillian McGuire & Annie McElnea 1:04:14 3:28:10 Claire Douglas 0:40:42 4:08:52
88 6 Beacon B MS Steve Wombwell 0:39:14 Peter Brown & George Lees 1:31:06 2:10:20 Peter Hanson & Sam Ferguson 1:09:13 3:19:33 Ken Wilson 0:49:40 4:09:13
89 33 HBT Hills Beckon Trotters FS Hannah Devey 0:32:38 Sarah O'Neil & Sinead O'Malley 1:39:07 2:11:45 Carrier Craig & Janice Smith 1:11:18 3:23:03 Catriona Bruce 0:46:29 4:09:32
90 12 Carnegie Harriers Leg Ends MS Willie Rennie 0:32:53 Jonathan Miller & Steve Greer 1:46:41 2:19:34 Malcolm Smith & Barry Davie 1:02:34 3:22:08 Ian Thompson 0:49:14 4:11:22
91 9 Calderglen Harriers A Open Sandra Reid 0:40:31 Stephen Phimister & Alan Derrick 1:31:49 2:12:20 Eddie Reid & Billy Buchanan 1:01:03 3:13:23 Chas Steven 0:58:08 4:11:31
92 46 Linlithgow Athletic Club Open Jill Horsburgh 0:41:21 David Mason & Angus Gallie 1:33:59 2:15:20 Bryan Grome & Darren Dick 1:13:13 3:28:33 Graham Burrows 0:46:24 4:14:57
93 71 The Glow Worms FS Fiona Strachan 0:37:20 Kirsty Maguire & Laura Millichamp 1:33:28 2:10:48 Siobhan Johnson & Elspeth Luke 1:12:11 3:22:59 Sarah Young 0:52:34 4:15:33
94 28 Five Lassies wi a Loon Open Karen Campbell 0:38:05 Tracy Morgan & Lynn Henderson 1:32:23 2:10:28 Donna Pass & Robert Brown 1:15:30 3:25:58 Pamela Irving 0:51:16 4:17:14
95 30 Goju Ryu Martial Arts Academy MV40 Tommy Sargenti 0:42:22 Jens Tilsker & Adrian Donnachie 1:27:28 2:09:50 Steven Murray & Alistair O'Brian 1:24:34 3:34:24 Callum Dick 0:47:19 4:21:43
96 19 Dundee Road Runners B FS Fiona Gibson 0:39:56 Jennifer Massie & Morag Taggart 1:45:44 2:25:40 Steph Devlin & Gail Rattray 1:20:12 3:45:52 Gillian Sangster 0:35:59 4:21:51
97 26 Fife AC Grumpy Grumpier Grumpiest Open John McNally 0:42:44 Tom Ross & Carole Melville 1:30:00 2:12:44 Andy Wright & Gerry McPartlin 1:22:09 3:34:53 Dave Francis 0:47:01 4:21:54
98 48 Lomie Ladies FV40 Carole Mallett 0:43:12 Joan Wilson & Lorraine Russell 1:41:50 2:25:02 Jean Bowman & Julia Conner 1:13:36 3:38:38 Julia Conner 0:44:54 4:23:32
99 67 Westies C Open Gordy Bulloch 0:35:54 Ally Stokoe & Rhona Bennie 1:52:20 2:28:14 Ewan Cameron & Jamie Provan 1:07:15 3:35:29 Klaas Wynne 0:48:12 4:23:41
100 13 Carnegie Harriers Mixed V40 MixedV Gillian McCracken 0:41:55 Morna Fleming & Phil Smithard 1:48:07 2:30:02 Sam Newington & Fabienne Thompson 1:08:31 3:38:33 Isobel Burnett 0:45:54 4:24:27
101 40 Kinross RR Mixed Bag Open Gillian Kemp 0:43:24 Neil Robertson & Ken Chalmers 1:39:52 2:23:16 Lynn Hunter & Neil Hunter 1:16:19 3:39:35 Paul Allcoat 0:45:22 4:24:57
102 39 Over The Hill and Far Away FS Val Findlay 0:39:20 Sarah Hutt & Kirsty Gray 1:39:35 2:18:55 Ann Malcolm & Wendy Grieve 1:21:04 3:39:59 Amanda Rennie 0:46:51 4:26:50
103 52 Reuben's Runners Open Eva Groeneveld 0:39:53 Ben Seymour & Bernhard Struck 1:35:49 2:15:42 Sarah Archer & Miriam Simpson 1:25:24 3:41:06 Kristina Struck 0:46:52 4:27:58
104 24 Fife AC Flying Fifties Open Sandra Aitken 0:41:17 Margaret Martin & Tony Martin 1:33:33 2:14:50 Nanette Heaney & Innes Bracegirdle 1:19:40 3:34:30 Sue Whisler 0:57:32 4:32:02
105 16 Carnethy MV60 MV60 Ian Nimmo 0:55:47 Keith Burns & Trevor Collins 1:41:27 2:37:14 Digby Maass & Jean Jumelle 1:10:27 3:47:41 Brian Howie 0:44:29 4:32:10
106 70 Wee County Harriers Young Ones MV40 Liz Moffat 0:46:52 Sandy Dunn & Billy Turnbull 1:35:59 2:22:51 Anne Motion & Caroline Strain 1:27:00 3:49:51 Trevor Andrews 0:46:57 4:36:48
107 5 Anster Haddies Christine's Team FS Christine Bowie 0:40:39 Fiona Cruickshanks & Yvonne Dehn 1:48:01 2:28:40 Alice Hall & Pamela Cruickshanks 1:15:05 3:43:45 Angela Small 0:54:14 4:37:59
108 15 Carnethy FV50 FV50 Hilary Spenceley 0:36:41 Moira Stewart & Karen Meikle 1:43:11 2:19:52 Cali Ingham & Irene Schierloh 1:22:04 3:41:56 Margaret Forrest 0:56:05 4:38:01
109 64 Westies Ladies B FV40 Muffy Calder 0:40:07 Jo Hewitt & Helen Macpherson 1:47:20 2:27:27 Christine Menitennett & Gaynor Gillespie 1:11:59 3:39:26 Leanne Cook 1:02:52 4:42:18
110 3 Anster Haddies B MS Jim Hogsflesh 0:45:19 George Hay & Allan Galloway 2:16:33 3:01:52 Gordon Halliday & Giles Harris 0:59:18 4:01:10 Colin McKie 0:41:53 4:43:03
111 119 Dumfries Running Club Mixed Susan Gallacher 0:42:39 James Kellock & Mohammed Khan 1:57:33 2:40:12 Kerry Walker & Sue Jeffrey 1:15:44 3:55:56 Stephen Mohan 0:47:19 4:43:15
112 62 Tufty Vegans Mixed Ian Shields 0:42:27 Ross Buchanan & Jeff Taylor 1:44:47 2:27:14 Lynne Zabek & Rosie Lee 1:22:14 3:49:28 Nicki Wood 0:56:03 4:45:31
113 14 Carnethy FV40 FV40 Kathy Jarvis 0:39:58 Joanne Thin & Nicola Dunn 1:50:02 2:30:00 Carolyn Dyson & Ina Donat 1:18:05 3:48:05 Kirsty Loudon 0:59:35 4:47:40
114 7 Beacon Ladies FV40 Jill Leask 0:40:13 Shân Lees & Karen Young 1:58:19 2:38:32 Trish Whitelaw & Adele Osborne 1:23:31 4:02:03 Hazel Williamson 0:50:24 4:52:27
115 32 Hawks Mixed MixedV Catherine Matthews 0:36:57 Lyn Hanlon & Sacha Koch 1:53:07 2:30:04 Charlie Love & Alan Kennedy 1:32:11 4:02:15 Dave Nicholson 0:53:17 4:55:32
116 54 St Andrews Advanturers FV40 Elizabeth Shively 0:37:55 Charlotte Kirby & Ally McAdam-Smith 2:00:11 2:38:06 Kerith George-Briant & Pamela McIldowie 1:23:53 4:01:59 Sue Armstrong 0:54:35 4:56:34
117 60 The Slow-Worms FS Jackie Himpson 0:44:15 Wendy Bullard & Sue Basham 1:59:15 2:43:30 Wilma Davidson & Shona Robertson 1:40:25 4:23:55 Penny Noel 0:38:17 5:02:12
118 20 Dundee Road Runners C Open Ruth Toller 0:52:31 Kenny Malone & Jordan Young 1:55:25 2:47:56 Jennifer Rao-Williams & Bob Jack 1:20:19 4:08:15 Ron Fraser 1:03:30 5:11:45
119 4 Anster Haddies Carole's Team Open Carole Fraser 0:48:13 Debz Hay & Jazmin Hay 2:05:45 2:53:58 Jazmin Hay & Ryan Hood 1:25:14 4:19:12 Jackie Galloway 1:04:32 5:23:44
120 21 Fife AC Alastair's Team Open Grant Laycock 0:38:45 Ronnie Stalker & Stewart Davidson 1:58:13 2:36:58 Alastair Robertson & Gillian Robertson 1:58:20 4:35:18 Eric Nachman 0:49:42 5:25:00
121 27 Fife AC The "Y" Nots FV40 Susan Bayne 0:55:13 Wendy Ritchie & Fiona McColl 2:07:37 3:02:50 Anne Whiteford & Sandra Mitchell 1:27:42 4:30:32 Kate Fernando 0:59:36 5:30:08
122 42 Kinross RR Senior Mixed MixedV Alison Robertson 0:42:49 Norman Smith & Anne Macintyre 2:09:31 2:52:20 Sarah Eaton & Bill Nouillan 1:43:27 4:35:47 Sandy MacCalman 1:01:04 5:36:51
123 65 Westies Ladies C FS Brenda Paul 0:47:53 Noelle Ryan & Sharon Taylor 2:31:10 3:19:03 Fiona Mail & Pat McLaughlin 1:42:57 5:02:00 Claire Lavarride 0:50:26 5:52:26

 

Individually ranked leg times here.