Race: 9th February 2013

Fife AC hosted Scotland’s biggest hill-running event the Devil's Burdens Hill Relay from Falkland last Saturday where Carnethy Hill Runners survived the mist, mud and terrain to dominate the event.

Seven hundred athletes representing 117 six-man teams battled the rough terrain of the Lomond Hills over four stages with the second and fourth stages contested by paired runners. 

Scottish marathon champion Ross Houston (Central AC) headed the leading pack over the opening stage from Falkland Estate to Strathmiglo chased by junior hill internationalist Jamie Crowe (Dundee Hawkhill). Houston covered the 5 mile stage in 24 minutes 59 seconds followed by Crowe (25.29) and James Waldie for Carnethy Hill Runners (26.34).

The gruelling 6 mile second stage saw both Central and Hawkhill’s challenge stall in the mists of the West Lomond while over 50 veteran Stewart Whitlie partnered by Paul Faulkner carved out a two minutes advantage for Carnethy on reaching the mid-way changeover at Kinneswood timed at 64 minutes 31 seconds. Defending champions Shettleston also fell off the pace over the West Lomond before Thomas Fay recorded the fastest third leg 4 mile stage for the Glasgow club from Kinneswood to Holl Reservoir clocking 23 minutes 39 seconds.

Dan Clarke, Dan Newman and Neil Mitchell head for West Lomond (photo Pete Bracegirdle)

Dan Clarke, Dan Newman and Neil Mitchell head for West Lomond (photo Pete Bracegirdle)

Meanwhile Konrad Rawlik covered stage 3 back to Holl Reservoir in 25 minutes 20 seconds stretching Carnethy’s advantage to three minutes ahead of nearest challengers Bellahouston Road Runners. Final leg pairing Michael Reid and Andy Fallas made no mistake for Carnethy over the 5 mile East Lomond stage (34.16) to bring the Edinburgh club home in a total 2 hours 30 minutes 41 seconds while Ochil Hill Runners overhauled Bellahouston to claim runner-up spot. An outstanding performance from Anster Haddies saw the East Neuk club fourth over the finish line two minutes shy of third place.

With dozens of Fife AC teams entered the top performance came from the club junior boys who finished an excellent 13th overall, first junior team. Jamie Ingledew covered leg 1 in 28.37 with Logan Rees and Fergus Ingledew completing the tough second stage in 74 minutes 30 seconds. Tristan Rees clocked 26.13 for the penultimate leg with Tom Harris and Ryan Brocklebank timed at 43.33 for the anchor stage.

The Carnethy women headed by former World Hill Champion Angela Mudge matched their male counterparts dominating the female race. The sextet placed 8th overall in 2 hours 45 minutes 39 seconds with second placed Hunters Bog Trotters 15th overall a further eight minutes adrift. Hosts Fife AC followed in 35th taking the female veteran award with Keren Macpherson, Louise Burt/Susan Harley, Janet McWhinnie and Hilary Ritchie/Sarah Legge making up the scoring six.

Winning women's veteran team: Susan Harley, Janet McWhinnie, Sarah Legge, Hilary Ritchie & Keren Macpherson. Louise Burt went AWOL

Winning women's veteran team: Susan Harley, Janet McWhinnie, Sarah Legge, Hilary Ritchie & Keren Macpherson. Louise Burt went AWOL

113 teams completed the race, not without incident, as two teams suffered serious navigational problems in the unforgiving mists, thankfully returning to base at Falkland safely.

Graham Bennison

Results: [leg times]

 

Pos No. Team Cat. Runner 1 Leg 1 Runners 2 Leg 2 Total 2 Runner 3 Leg 3 Total 3 Runners 4 Leg 4 Overall
1 11 Carnethy Men A Male Iain Whiteside 00.26.34 Stewart Whitlie & Paul Faulkner 01.04.31 01.31.05 Konrad Rawlik 00.25.20 01.56.25 Michael Reid & Andy Fallas 00.34.16 02.30.41
2 53 Ochil Senior Men Male Ewan Jack 00.28.10 Al Anthony & David Eiser 01.06.45 01.34.55 Grant Stewart 00.25.09 02.00.04 Bob Wiseman & Ross McLennon 00.35.28 02.35.32
3 4 Bellahouston RR A Male Bryan Lamb 00.27.05 Matt Williamson & Mark Johnston 01.06.15 01.33.20 Greig Glendinning 00.26.32 01.59.52 Andy Birnie & Grant MacDondald 00.36.20 02.36.12
4 1 Anster Haddies C Male Zach Delaney 00.27.12 Dell Rae & Jonny Knox 01.07.28 01.34.40 Bill Hutchison 00.27.04 02.01.44 Ewan Lumsden & Dave Burgess 00.36.55 02.38.39
5 55 Shettleston Men Male Bill Breckenridge 00.28.13 Casey Morgan & Steve Winter 01.10.47 01.39.00 Thomas Fay 00.23.39 02.02.39 Adam Harris & Peter Mackie 00.36.01 02.38.40
6 63 Westerlands A Male Gregor Stewart 00.28.07 Brian Bonnyman & Manny Gorman 01.06.49 01.34.56 Anthony Aimon 00.28.16 02.03.12 Sam Alexander & Niall McAlinden 00.37.04 02.40.16
7 15 Carnethy Men V50 Male 50 Ronnie Gallacher 00.28.04 Steven Fallon & Adrian Davis 01.06.40 01.34.44 Willie Gibson 00.29.31 02.04.15 Adam Ward & Andy Spenceley 00.38.23 02.42.38
8 10 Carnethy Ladies A Female Charlotte Morgan 00.28.50 Angela Mudge & Jill Mykura 01.06.20 01.35.10 Helen Bonsor 00.27.46 02.02.56 Jacqui Higginbottom & Jane Jackson 00.42.43 02.45.39
9 14 Carnethy Men V40 Male 40 Mike Lynch 00.30.24 Jon Ascroft & Gregor Heron 01.12.39 01.43.03 Graham Nash 00.26.17 02.09.20 Simon Titmuss & Neil Burnett 00.38.55 02.48.15
10 58 Strathearn Harriers Men Male James Gilroy 00.29.51 Will Manners & Colin Glencourse 01.05.06 01.34.57 Phil Tipping 00.29.01 02.03.58 Andy Greaves & James Alexander 00.46.27 02.50.25
11 12 Carnethy Men B Male Ally Robertson 00.27.55 Tim Darlow & Andrew Gilmore 01.18.39 01.46.34 Iain Gilmore 00.27.05 02.13.39 James Hardie & John Hammond 00.38.08 02.51.47
12 26 DHH V40 Male 40 Paul Leonard 00.29.25 Craig Love & Roger Van Gompel 01.12.45 01.42.10 Kevin McTavish 00.28.14 02.10.24 Mike Galloway & Steve Matthews 00.41.40 02.52.04
13 30 Fife AC Boys Male Jamie Ingledew 00.28.37 Logan Rees & Fergus Ingledew 01.14.30 01.43.07 Tristan Rees 00.26.11 02.09.18 Tom Harris & Ryan Brocklebank 00.43.35 02.52.53
14 54 Ochil Vet Men Male 40 Ron McCraw 00.31.26 Andrea Priestly & Dave Scott 01.19.58 01.51.24 John Stevenson 00.26.00 02.17.24 Gary Fraser & Grant Baxter 00.36.45 02.54.09
15 40 HBT Brown Birds Female Kate Jenkins 00.30.15 Tessa Hill & Claire Gordon 01.14.21 01.44.36 Eilidh Wardlaw 00.27.48 02.12.24 Megan Mowbray & Amelia Lloyd 00.41.51 02.54.15
16 20 Corstorphine AAC Open Fiona Drake 00.33.10 Christopher O'Brien & Tom Ferrington 01.13.42 01.46.52 Tim Norwood 00.27.55 02.14.47 Scott Williamson & Alex Cumming 00.39.53 02.54.40
17 27 DHH V50 Male 50 Steve Borland 00.30.20 Des Crowe & John Hepburn 01.12.05 01.42.25 Phil Forte 00.28.00 02.10.25 David Mitchell & Nigel Reynolds 00.44.53 02.55.18
18 8 Carnegie Harriers Men Male Mike Harvey 00.28.38 Pete Simpson & Derek Cassells 01.12.04 01.40.42 Steve King 00.28.58 02.09.40 Ian Johnston & Pete Humphreys 00.46.02 02.55.42
19 39 HBT Brown & Bar Stewards Male Jon Rathjen 00.29.05 Dave Fulton & Craig Mattocks 01.18.42 01.47.47 James Bowden 00.28.17 02.16.04 Phil Mowbray & Dave Ward 00.40.53 02.56.57
20 64 Westerlands B Male Jamie Provan 00.31.02 Owen O'Neil & David Riach 01.17.41 01.48.43 Chris Upson 00.27.17 02.16.00 Luke Arnott & Cameron Burt 00.41.13 02.57.13
21 35 Fife AC & Male Vets Male 40 Brian Cruickshank 00.28.40 Neil Young & Giles Harris 01.21.40 01.50.20 Chris Russell 00.26.42 02.17.02 Graham Kirby & Brian Thomson 00.40.20 02.57.22
22 17 Central AC A Male Ross Houston 00.24.59 Hugh Buchanan & Hugh Kerr 01.19.40 01.44.39 Liam McCabe 00.31.03 02.15.42 David Lindsay & Phil Williams 00.43.21 02.59.03
23 46 Lomond Hill & Runners Male Male Craig Liddle 00.32.15 Fraser Scott & Donald MacKenzie 01.16.38 01.48.53 Marcus Keaveney 00.30.30 02.19.23 Laurie Anderson & Gordon Pryde 00.42.23 03.01.46
24 37 Forth Valley Orienteers Open Frances Brown 00.35.45 Elke Prasad & Will Hensman 01.11.40 01.47.25 Trevor Hoey 00.34.20 02.21.45 Fraser Purves & Roger Goddard 00.40.32 03.02.17
25 49 Lothian Running & Club B Open Colin Meek 00.27.30 Colin Partridge & Edel Mooney 01.21.45 01.49.15 Kenton Jones 00.31.43 02.20.58 Owen Williams & Sarah Jones 00.43.37 03.04.35
26 2 Anster Haddies D Male Duncan Hall 00.30.31 Alex Anderson & Stuart McKenzie 01.22.32 01.53.03 Pete Nimmo 00.29.13 02.22.16 Thomas Knox & Ronan McKinstray 00.44.00 03.06.16
27 36 Forfar Hill Runners Male 40 Keith Headridge 00.31.30 Craig Stewart & Andy Wilmshurst 01.18.19 01.49.49 Ron Milne 00.33.27 02.23.16 Stephen Connor & Brian Bonnyman 00.43.37 03.06.53
28 65 Westerlands C Male John Hamer 00.34.38 John Donnelly & Steffen Gorgas 01.21.21 01.55.59 David Riach 00.27.15 02.23.14 Roderick Fleming & Ken MacMahon 00.44.16 03.07.30
29 44 Kinross RR Male Male Gregor Malcolm 00.34.26 Allan Kemp & Andy Johns 01.18.16 01.52.42 Graham Kemp 00.31.08 02.23.50 Martin Hill & David Scott 00.43.42 03.07.32
30 24 Deeside Lords Male Sam Burgess 00.26.05 Alan Smith & Nick Mardall 01.43.12 02.09.17 Robbie Simpson 00.20.37 02.29.54 Donald Kerridge & Alan Sealy 00.38.48 03.08.42
31 13 Carnethy Men C Male Jonathan Whitehead 00.36.12 Neil Gilmore & Russell Sommerford 01.20.47 01.56.59 Euan Inness 00.30.24 02.27.23 Steven Yule & Matthew Jones 00.41.29 03.08.52
32 52 Ochil Mixed Mixed Ron Martin 00.34.21 Alayne Finlay & Pete Buchanan 01.19.02 01.53.23 Katy Baxter 00.32.12 02.25.35 Davy Duncan & Fiona Kelsall 00.48.10 03.13.45
33 34 Fife AC Stags Male Tony Martin 00.31.55 Ian Hawkins & Dave Cowan 01.23.34 01.55.29 Stewart Leckie 00.32.24 02.27.53 Neil Millar & Andy Milne 00.46.08 03.14.01
34 50 Maryhill Harriers A Male Stephen Jones 00.35.03 Duncan Riddell & Simon Lees 01.23.37 01.58.40 Andrew Sutherland 00.27.25 02.26.05 Craig White & Gianluca Carelli 00.51.01 03.17.06
35 33 Fife AC & Ladies Vets Female 40 Keren McPherson 00.34.30 Louise Burt & Susan Harley 01.23.52 01.58.22 Janet McWhinnie 00.30.41 02.29.03 Hilary Ritchie & Sarah Legge 00.49.24 03.18.27
36 143 Penicuik Harriers Men Male 40 Kevin Anderson 00.33.27 Duncan Ball & Julian Hall 01.26.21 01.59.48 Ian Forrest 00.36.30 02.36.18 Rob Wilson & Carl Proctor 00.43.05 03.19.23
37 23 Deeside Leftovers Male Drew Tivendale 00.28.55 Ewan Kerridge & Sam Long 01.24.33 01.53.28 Peter Martin 00.42.39 02.36.07 Peter Henry & David Hirst 00.43.21 03.19.28
38 22 Deeside Ladies Female Sam Randall 00.34.44 Ruth Mackenzie & Steph Provan 01.21.56 01.56.40 Jane Kerridge 00.32.21 02.29.01 Clare Martin & Gaylr Tait 00.50.46 03.19.47
39 59 Strathearn Harriers Women Female Wendy Duigan 00.31.00 Rhian Evans & Emily Greaves 01.25.54 01.56.54 Angela Mackenzie 00.29.26 02.26.20 Wendy Taylor & Cathy Tilbrook 00.53.47 03.20.07
40 67 Wormit Whippets Male Lee Strachan 00.31.15 Keith Taylor & Dave T Shepherd 01.28.19 01.59.34 James Gibson 00.32.31 02.32.05 Nick Johnson & Mike Forbes 00.50.19 03.22.24
41 56 Shettleston Mixed Open Graham Ramsay 00.35.58 Al Pringle & Bill Maxwell 01.15.38 01.51.36 John Duffy 00.28.27 02.20.03 Christine Paterson & Malcolm Patterson 01.02.43 03.22.46
42 66 Westerlands V50 Male 50 John Quinn 00.33.39 David Atkin & Don Reid 01.22.59 01.56.38 Gibson Fleming 00.33.57 02.32.30 Jim Lambert & Murdo MacLeod 00.50.18 03.22.48
43 134 Kinnoul Runners UP Mixed Christine Cormack 00.38.52 Barry McGuire & Dave McElnea 01.20.42 01.59.34 Rob Jarvis 00.35.46 02.35.20 Gillian McGuire & Anne McElnea 00.51.18 03.26.38
44 124 Fife AC (Nigel Fowler) Open Jennifer Newton 00.39.25 Ian Poolman & Daniel Clarke 01.26.15 02.05.40 Frank Popham 00.33.01 02.38.41 Lisa Gamble & Nigel Fowler 00.48.05 03.26.46
45 131 Kilmarnock Harriers Male 40 Mark Hamilton 00.33.40 David White & Alasdair Murray 01.26.07 01.59.47 Stephen Gilmour 00.29.44 02.29.31 John Gebbie & Roderick Pugh 00.57.24 03.26.55
46 21 Cosmic Men Male Sasha Chepelin 00.26.46 Chris Tomlin & Stuart Smith 01.42.14 02.09.00 Alan Cormack 00.35.18 02.44.18 Mark Stockton & Colin Russell 00.42.55 03.27.13
47 51 Norham RC Male Steven Simpson 00.31.28 Tim McCall & William Pickett 01.42.30 02.13.58 Gary Morton 00.29.56 02.43.54 Mike Jones & Les Turnbull 00.43.35 03.27.29
48 133 Kinnoul Runners Down Mixed Mathhew McCullagh 00.33.34 John Harper & Andrew Blaikie 01.25.36 01.59.10 Claire Douglas 00.31.50 02.31.00 Laura Jarvis & Rachel Blaikie 00.56.51 03.27.51
49 42 HBT Browned Off Open Morag McCracken 00.31.07 Alistair Hindle & Dan Clements 01.25.55 01.57.02 Sarah O'Neil 00.45.33 02.42.35 Will Mair & Stewart Barrie 00.46.43 03.29.18
50 3 Anster Haddies E Male 40 Timothy Grieve 00.33.31 Glenn Rickman & Richard Shaw 01.25.28 01.58.59 Alan Gibson 00.34.54 02.33.53 George Findlay & Bill Simpson 00.55.39 03.29.32
51 61 The Stormers Mixed Amy Porteous 00.39.04 Bob Allison & Simon Fox 01.36.11 02.15.15 Jonny Logan 00.29.01 02.44.16 Rhona Van Rensburg & Sheena Logan 00.46.02 03.30.18
52 18 Central AC Ladies Female Claire Houston 00.34.07 Hazel Dean & Lyndsay Morrison 01.24.52 01.58.59 Jane Waterhouse 00.34.16 02.33.15 Kate Weldon & Trish Milne 00.57.33 03.30.48
53 45 Loch Tayside +2 Male Jonathan Weir 00.33.17 Stephen Rawlinson & Callum Gilhooley 01.32.18 02.05.35 Dan Watson 00.29.40 02.35.15 Herbie McLean & Trevor Shaw 00.56.16 03.31.31
54 115 Carnegie Harriers Ladies Female Gail Murdoch 00.34.05 Fabienne Thompson & Jackie MacIntyre 01.26.21 02.00.26 Karen Kennedy 00.33.58 02.34.24 Melanie Sinclair & Isobel Burnett 00.58.11 03.32.35
55 146 Tartan Tarahumara Male Blair Cairnie 00.37.59 David Clark & Simon Dobbs 01.30.07 02.08.06 Brian Dick 00.30.18 02.38.24 Mark Ritchie & Brian Simpson 00.54.32 03.32.56
56 116 Carnethy Ladies B Female Mary Lye 00.33.56 Lindsey Sugden & Juliette Camburn 01.36.00 02.09.56 Joanne Anderson 00.34.56 02.44.52 Kate Friend & Helen Wise 00.49.14 03.34.06
57 5 Bellahouston RR C Mixed Emma Birnie 00.32.21 Ciara Baxter & Jim Robinson 01.47.54 02.20.15 Elsie Downham 00.33.11 02.53.26 Stuart Mathieson & Gordon Clements 00.40.48 03.34.14
58 147 Tinto Hill Runners Male Marsha Jenkins 00.41.27 Alistair Cox & Alick Walkingshaw 01.24.21 02.05.48 Hugh McPherson 00.38.42 02.44.30 Chris Huntley & Simon Turner 00.51.50 03.36.20
59 111 Bosun's Locker Open Neil McLure 00.35.46 Jamie Adams & Patrick Cadell 01.36.59 02.12.45 Russell Aitken 00.38.42 02.51.27 Neil Aitken & Stephen Hannay 00.45.15 03.36.42
60 144 Penicuik Harriers Ladies Female Jan Dawson 00.36.59 Hillary Holding & Sarah McKechney 01.28.54 02.05.53 Susie Maxwell 00.37.09 02.43.02 Sadie Kemp & Andrea Wilson 00.55.05 03.38.07
61 138 Linlithgow Male David Marshal 00.30.31 Angus Gallie & Paul Duochenko 01.45.46 02.16.17 Graeme Lawson 00.34.30 02.50.47 David Mason & Donald Stark 00.49.53 03.40.40
62 48 Lomonds Not & Quite Mixed Male 40 Andy Caulkett 00.34.57 Brian Landels & David Osborn 01.38.48 02.13.45 Mel Nicol 00.32.59 02.46.44 Alan Graham & Richard Gatehouse 00.54.06 03.40.50
63 110 Beacon Men Male 40 Ken Wilson 00.39.15 Bobby Summers & David Lyon 01.32.11 02.11.26 Patrick Leask 00.36.38 02.48.04 Malcolm Macfie & George Lees 00.53.14 03.41.18
64 62 Wee County Harriers 3 Male Alistair Outread 00.37.14 Sandy Dunn & Trevor Andrews 01.41.52 02.19.06 Gordon McNeil 00.32.49 02.51.55 Stuart McDiarmid & Stephen Beveridge 00.52.20 03.44.15
65 142 Over the Hills Male Pete Harris 00.38.11 Malcolm Hughes & Tommy Hepburn 01.46.09 02.24.20 John Fraser 00.31.56 02.56.16 Stephen Millar & David Richardson 00.50.21 03.46.37
66 150 Westerlands V50 B Male 50 Graeme Orr 00.38.17 Keith Adams & Noelle Ryan #N/A #N/A David Calder #N/A 02.53.50 Peter Midgley & John McInally 00.52.56 03.46.46
67 16 Carnethy Men 60 Male 50 Digby Maass 00.37.37 John Blair-Fish & Keith Burns 01.40.58 02.18.35 Bill Gauld 00.40.03 02.58.38 Bob Waterhouse & Brian Howie 00.48.52 03.47.30
68 118 Central B Male George McHardy 00.40.05 Allan Gall & Cameron Campbell 01.40.22 02.20.27 Bill Gault 00.35.19 02.55.46 Will Huckerby & Chris McHardy 00.52.04 03.47.50
69 9 Carnegie Harriers A Male Jim Robb 00.36.00 Tom Bowie & Steve Greer 02.08.53 02.44.53 Malcolm Smith 00.33.53 03.00.00 Kevin Davie & Barry Davie 00.45.45 03.48.24
70 43 Kinross Ladies Female Julie Rose 00.39.54 Jillian Gordon & Hazel Porter 01.35.46 02.15.40 Gillian Black 00.41.55 02.57.35 Sally Kinsell & Judith Dobson 00.50.52 03.48.27
71 140 Maryhill Harriers B Open Andrew Sutherland 00.30.45 Sarah Adam & Caroline Jones 01.32.28 02.03.13 Christopher Hever 00.37.14 02.40.27 Caroline Hassan & Margaret Peebles 01.08.46 03.49.13
72 57 Shettleston Woman Female Clara Ursitti 00.38.59 Shona Robertson & Susan Breckenridge 01.41.45 02.20.44 Viv Fraser 00.37.11 02.00.01 Myrtle Breckenridge & Victoria Leiper 00.51.42 03.49.37
73 119 Cosmic Hillbashers Open Hannah Kennedy 00.40.44 Gillian Clunas & Elaine Stewart 01.42.39 02.23.23 Marianne James 00.38.09 03.01.32 Anita Hamilton & Gary Gutteridge 00.48.57 03.50.29
74 25 DHH Open Jamie Crowe 00.25.29 Charlie Love & Alan Kennedy #N/A #N/A Mark Lamb #N/A #N/A Dave Nicholson & Katherine Matthews #N/A 03.50.33
75 31 Fife AC Mixed & no More Open Iain Aitken 00.34.15 Ken Morris & Craig Morris 01.46.29 02.20.44 Alex Thomson 00.35.38 02.56.22 Anna Brocklebank & Ailsa Cruickshanks 00.55.11 03.51.33
76 132 Kingdom of & Fife Orienteers Male Ian Doig 00.49.18 Brian R Smith & Dom Kardokas 01.33.26 02.22.44 Dave Ellison 00.43.16 03.06.00 Clive Robertson & Jari Pekkannen 00.45.44 03.51.44
77 120 Dundee Road Runners Open Elaine Omand 00.38.42 Steve Peters & Morag Taggart 01.46.21 02.25.03 Gerard Savage 00.36.40 03.01.43 John Mill & Dave Stewart 00.50.39 03.52.22
78 113 Carnegie/Norham Select Male 40 Ian Thompson 00.39.50 Bill Duff & Gordon Sommerville 01.45.27 02.25.17 Gary Morton 00.35.22 03.00.39 Allan Macaulay & Steve Clough 00.52.11 03.52.50
79 117 Carnethy Ladies V50 Female 40 Hilary Spenceley 00.35.21 Joan Wilson & Karen Meikle 01.40.16 02.15.37 Anne Nimmo 00.40.35 02.56.12 Moira Stewart & Cali Ingham 00.56.45 03.52.57
80 47 Lomond Hill & Runners Mixed Mixed Sam Sills 00.36.45 Derek Jablonski & Gus Bowman 01.24.41 02.01.26 Jean Bowman 00.36.30 02.37.56 Jennifer Winning & Jim Winning 01.15.17 03.53.13
81 130 Helebsburgh AAC Babes Female Mary Connolly 00.41.05 Michelle Hetherington & Maria Dye 01.44.37 02.25.42 Julia Henderson 00.30.37 02.56.19 Erica Cromar & Laura Johnston 00.56.54 03.53.13
82 105 Anster Haddies G Mixed Jim Hogsflesh 00.44.34 Nick Tosca & Becs Tosca 01.33.23 02.17.57 Richard McKinstray 00.39.29 02.57.26 Tracy Knox & Lizzie Knox 00.57.19 03.54.45
83 112 Calderglen Harriers B Open David Herbertson 00.31.47 Andy Henderson & Frances Maxwell 01.45.54 02.17.41 Chas Steven 00.45.09 03.02.50 George Stewart & Joanne McEvoy 00.52.00 03.54.50
84 129 Goju Ryu Martial & Arts Academy Male Philip Gatherer 00.38.46 Jens Tilsner & Adrian Donnachie 01.41.44 02.20.30 Thierry Meinart 00.34.59 02.55.29 Euan Dick & Callum Dick 00.59.40 03.55.09
85 103 HBT Brown Bombshells Female Sandra Rathjen 00.33.48 Louise Provan & Phyllis O'Brien 01.44.52 02.18.40 Jules Lutte 00.40.37 02.59.17 Janice Smith & Emma Baker 00.55.58 03.55.15
86 102 HBT Brown Babes Female Lizzie Hugill 00.44.13 Rachel Smirthwaite & Kata Tar 01.40.36 02.24.49 Jess Dewar 00.38.03 03.02.52 Carrie Craig & Abby White 00.52.24 03.55.16
87 141 Maths Swimming Team Male Max Neunhoffer 00.44.50 Michael Bareford & Craig Stark 01.38.30 02.23.20 James Mitchell 00.33.09 02.56.29 Aidan Naughton & John McDermot 00.59.34 03.56.03
88 145 Strathearn Harriers Allsorts Mixed Alistair Sexton 00.40.15 Gordon Morrison & Julia Greenlees 01.47.00 02.27.15 Tony Wayte 00.30.43 02.57.58 Ali Manners & Fiona McDonald 00.58.47 03.56.45
89 123 Fife AC - (Ian Ritchie) Male 40 Keith Ferguson 00.34.56 Ian Ritchie & Jim Woodburn 01.53.46 02.28.42 Steve Pennycook 00.32.56 03.01.38 Allan Harley & Steve Pennycook 00.55.38 03.57.16
90 125 Fife AC (Against all Odds) Open Bryce Aitken 00.29.12 Stewart Davidson & Maurice Paterson 01.52.47 02.21.59 Liz Killean 00.38.38 03.00.37 Liz Killean & Moira Grainger 00.59.04 03.59.41
91 108 AUOTC Mixed Harriet Barmen 00.40.10 Luke Mazzoni & Andy Godden 01.41.40 02.21.50 Alice Hogg 00.45.00 03.06.50 Amy Davis & Alan Purvis 00.55.30 04.02.20
92 106 Anster Haddies & Ladies A Female Alice Hall 00.37.34 Pamela Cruickshanks & Hazel Bradley 01.48.00 02.25.34 Rachael Grieve 00.36.54 03.02.28 Fiona Cruickshanks & Yvonne Dehn 01.01.13 04.03.41
93 109 Beacon Ladies Female Debbie Wilson 00.42.35 Anna Graham & Jenny Gibbs 01.42.33 02.25.08 Karen Young 00.38.11 03.03.19 Adele Osborne & Trish Whitelaw 01.01.39 04.04.58
94 32 Fife AC Ladies Female Fiona Bracegirdle 00.32.14 Amie McKimmie & Jen Kibble 02.01.58 02.34.12 Anita Laidlaw #N/A #N/A Lucy Duff & Jen Cruickshanks #N/A 04.07.19
95 137 KRR Male B Male Gordon Donnachie 00.44.30 Paul Allcoat & Marinos Calothis 01.33.47 02.18.17 Ronnie Ritchie #N/A #N/A Struan Robertson & Geoff Bilton #N/A 04.08.43
96 101 Anna Radons-Harris Mixed Kristina Struck 00.41.20 Ben Seymour & Eva Groeneveld 01.43.29 02.24.49 Anna Radons-Harris 00.38.38 03.03.27 Graeme Baxter & Nigel Snow 01.05.20 04.08.47
97 127 Fife AC (Nifty Fifties) Female 40 Sandra Aitken 00.40.59 Lynne Stephen & Margaret Martin 01.45.51 02.26.50 Sue Whistler 00.42.27 03.09.17 Innes Bracegirdle & Rosie Lee 00.59.32 04.08.49
98 121 Fife AC (Alistairs Team) Open Derek Adamson 00.39.04 Dan Newman & Neil Mitchell 01.29.02 02.08.06 Ronnie Stalker 00.42.20 02.50.26 Alastair Robertson & Gillian Robertson 00.45.45 04.14.13
99 151 Westies Ladies Apples Female Elie Holmwood 00.32.00 Gaynor Gillespie & Christine Menhennet 01.48.01 02.20.01 Sharon Taylor 00.47.09 03.07.10 Brenda Paul & Elspeth Baxter 01.09.15 04.16.25
100 153 The All & Terrain Machine Mixed Tom Brown 00.35.14 Colin McAdam & Ally McAdam-Smith 02.01.28 02.36.42 Mike MacDonald 00.30.28 03.06.51 Kerith George-Briant & Pam McIldowie 01.12.25 04.17.03
101 152 Westies Ladies Bananas Female Claire Larravide 00.40.27 Helen MacPherson & Gillian Irvine 01.53.33 02.34.00 Vicki McLaren 00.39.52 03.13.52 Fiona Hutchison & Sheila Fleming 01.03.58 04.17.50
102 122 Fife AC (Annes Team) Female 40 Elaine Carstairs 00.44.46 Wendy Ritchie & Val Herkes 02.09.01 02.53.47 Dawn Angus 00.35.02 03.28.49 Anne Whiteford & Fiona McColl 01.03.05 04.31.54
103 136 KRR Ladies B Female Fiona Kemp 00.44.23 Val Findlay & Amanda Rennie 02.05.39 02.50.02 Alison Houston 00.40.58 03.31.00 Wendy Grieve & Gillian Agnew 01.01.23 04.32.23
104 135 KRR Beauty and & the Beast Mixed Bill Nouillan 00.48.04 Neil Robertson & Anne MacInyre 01.58.17 02.46.21 Sarah Eaton 00.44.03 03.30.24 Norman Smith & Alison Robertson 01.05.13 04.35.37
105 104 Anster Haddies F Male Ian Shield 00.40.20 Allan Galloway & Chris Broome 02.06.50 02.47.10 Nick Fry 00.40.21 03.27.31 Dougie Campbell & George Hay 01.08.14 04.35.45
106 7 Calderglen Harriers A Male 40 Davie Watt 00.28.34 Kenny Leinster & Billy Buchanan #N/A #N/A Alan Derrick #N/A #N/A Tim Holmes & Eddie Reid #N/A 04.44.31
107 126 Fife AC (70) Open George Black 00.36.50 Andy Wright & Gerry McPartlin 02.27.43 03.04.33 Bob Stark 00.48.23 03.52.56 Carole Melville & Tom Ross 00.57.51 04.50.47
108 128 Forfar Hill & Runners Ladies Female Bev Smeaton 00.44.40 Karen Campbell & Sarah Clark 02.27.56 03.12.36 Lynn Henderson 00.33.00 03.45.36 Donna Pass & Angela Philip 01.08.49 04.54.25
109 107 Anster Haddies & Ladies B Female Carole Fraser 00.47.27 Debz Hay & Christine Bowie 01.57.27 02.44.54 Jane Askey 00.50.17 03.35.11 Tracy Chalmers & Jackie Murray 01.19.24 04.54.35
110 114 Carnegie Harriers B Open Gillian McCracken 00.41.15 John Milton & Ken Daniels 02.29.28 03.10.43 Clive Cable 00.41.53 03.52.36 Bill Fairlie & John McArthur 01.24.59 05.17.35
111 149 Wee County Harriers 2 Open Ian Hosiak 00.45.02 J Sheridan & Andy Rankin 02.32.43 03.17.45 George Furmage 00.39.28 03.57.13 Alastair I & I Andrews 01.30.28 05.27.41
112 148 Wee County Harriers 1 Female Liz Moffat 00.50.48 Susan McDiarmid & Fiona Craig #N/A #N/A Anne Motion #N/A #N/A Lynne Irvine & Karen Thompson #N/A 05.39.03
N/A 6 Bellahouston RR B Open Gerard Scullion 00.30.10 Barry Edwards & Andrew Hardman #N/A #N/A Graham McIlroy #N/A #N/A David Stakes & Chris Brotherston #N/A #N/A