Race: 23rd January 2010

 

Pos No. Team Cat. Runners 1 Leg 1 Runner 2 Leg 2 Total 2 Runners 3 Leg 3 Total 3 Runner 4 Leg 4 Overall
1 45 Shettleston Shifters Open Oleg Chepelin & Henry Blake 00.36.22 Ian Butler 00.28.12 01.04.34 Jethro Lennox & Tom Owens 00.54.48 01.59.22 Casey Morgan 00.26.42 02.26.04
2 74 Bellahouston RR Boys A Open Andy Birnie & Neil Farnell 00.37.53 Mark Johnston 00.26.52 01.04.45 Matt Williamson & Pete Devenport 01.00.15 02.05.00 Collin McGill 00.27.10 02.32.10
3 43 Ochil HR Young Guns Open David Eiser & Jamie Stevenson 00.37.48 Paul Fettes 00.30.26 01.08.14 Al Anthony & Lewis Millar 01.00.18 02.08.32 Ross Houston 00.23.51 02.32.23
4 83 Carnethy MV40 A Male 40 Bruce Smith & Steven Fallon 00.39.14 Adrian Davis 00.28.08 01.07.22 Stewart Whitlie & Adam Ward 01.02.40 02.10.02 Ronnie Gallagher 00.28.13 02.38.15
5 87 Cosmics Male Open Dennis McDonald & Jason Williamson 00.40.08 Colin Russell 00.28.31 01.08.39 Rob Brookes & Simon Peachey 01.00.14 02.08.53 Richard Lang 00.29.24 02.38.17
6 23 Moorfoots A Open Tom Hoggs & Wull Hynd 00.39.48 Mike McGovern 00.28.01 01.07.49 James Britton & Mike Reid 01.07.15 02.15.04 Darin Dougal 00.26.25 02.41.29
7 66 Deeside Runners Open David Hirst & Garry Hughes 00.43.29 Robbie Simpson 00.24.35 01.08.04 Alan Sealy & Sam Long 01.08.36 02.16.40 Drew Tivendale 00.28.13 02.44.53
8 1 Fife AC (Mark Harris) Open Jez Tomlinson & Andy Brierley 00.40.51 John Kay 00.30.16 01.11.07 Mark Harris & Bill Fairmaner 01.04.49 02.15.56 Stevie Reid 00.29.05 02.45.01
9 52 Anster Haddies A Open Ian Mills & Neil Smith 00.40.01 Colin McIntosh 00.34.38 01.14.39 Davie Burgess & Derek Rae 01.04.15 02.18.54 Brian Cruickshank 00.27.37 02.46.31
10 50 Central AC A Open Gordon Adam & Hugh Kerr 00.45.22 Ewan Gault 00.33.11 01.18.33 Will Henderson & Phil Williams 01.04.58 02.23.31 Lewis Millar 00.28.01 02.51.32
11 96 Carnegie Harriers Mens Snr Open Pete Humphries & Mike Harvey 00.44.15 Scott Bradley 00.29.40 01.13.55 Peter Simpson & Richie Cunningham 01.07.49 02.21.44 Willie Hargreaves 00.30.02 02.51.46
12 91 Glasgow University A Open Daniel Bradford & Bryan McLelland 00.41.32 Callum Coombs 00.30.32 01.12.04 Gavin Law & Dave Huston 01.10.51 02.22.55 Art Macmanusa 00.29.39 02.52.34
13 41 Ochil HR Old Gits Male 40 Dave Murray & Alan Murray 00.45.05 Craig Brown 00.30.27 01.15.32 Nick Leslie & Gary Fraser 01.08.55 02.24.27 Euan McKay 00.29.13 02.53.40
14 18 Westerlands Male Vets Male 40 David Riach & Chris Upson 00.42.50 Manny Gorman 00.29.47 01.12.37 David Rogers & Steffan Gorgas 01.13.57 02.26.34 John Bell 00.27.47 02.54.21
15 57 Dundee Hawkhill Harriers A Open Roger Van Gompel & Craig Love 00.40.18 Steve Mason 00.35.30 01.15.48 John Hepburn & Des Crowe 01.12.16 02.28.04 Jamie Crowe 00.27.14 02.55.18
16 76 Bellahouston RR Boys C Open Alun Myers & Peter Gallanagh 00.43.03 Struan Robertson 00.30.32 01.13.35 Brendan Morlarty & David Weatherhead 01.13.41 02.27.16 Russell Whittington 00.28.15 02.55.31
17 82 Carnethy Men Open Shane Bouchier & Andy Millard 00.44.49 Sam Hesling 00.27.17 01.12.06 Andy Faulas & Matt Davis 01.15.15 02.27.21 Cameron Burt 00.28.27 02.55.48
18 75 Ballahouston RR Boys B Open Craig Ross & Marcos Sans Gomez 00.40.03 Dougal Ross 00.30.34 01.10.37 Nick Reid & Greig Glendinning 01.17.35 02.28.12 Alistair McLeod 00.27.39 02.55.51
19 67 Lothian Men Open David Eades & Scott Nelson 00.45.04 Darren Thomson 00.31.48 01.16.52 Robin Galloway & Alistair Robertson 01.09.46 02.26.38 David Berrill 00.30.02 02.56.40
20 46 Shettleston All Stars Open Matt Sullivan & Des Crowe 00.39.36 Alastair Pringle 00.32.08 01.11.44 Bill Breckenridge & Steve Winter 01.13.28 02.25.12 Greg Pawelczyk 00.31.47 02.56.59
21 2 Fife AC (Frank Popham) Mixed Hester Dix & Helen Sharpe 00.48.17 Frank Popham 00.31.48 01.20.05 Tom Scott & Martin Laing 01.08.39 02.28.44 Morgan Murphy 00.29.16 02.58.00
22 65 Costorphine AAC Z Open Martin Caldwell & Graeme Fletcher 00.45.14 Steven O'Brien 00.27.51 01.13.05 Grant Wilkie & Christopher O'Brien 01.19.24 02.32.29 Bryan Clark 00.26.18 02.58.47
23 3 Fife AC (David Shepherd) Male 40 Colin Brown & Steven Pennycook 00.46.43 David Shepherd 00.35.31 01.22.14 Neil Martin & Laurie Anderson 01.09.38 02.31.52 Bryce Aitken 00.28.49 03.00.41
24 36 Giffnock North A Open Marc Roper & Kevin Fox 00.42.34 David Phee 00.29.19 01.11.53 Derren Thomson & Jim Galbraith 01.16.28 02.28.21 Rodger MeElevey 00.32.54 03.01.15
25 84 Carnethy MV40 B Male 40 Gregor Heron & Paul Ritchie 00.42.04 Gio Macdonald 00.36.58 01.19.02 Olly Stephenson & Mick James 01.11.15 02.30.17 Bruce Milne 00.31.28 03.01.45
26 58 Dundee Hawkhill Harriers O40V Male 40 Alaister Main & Ian McNulty 00.44.58 Paul Leonard 00.33.37 01.18.35 Kevin McTavixh & Dave Mitchell 01.12.31 02.31.06 Mike Galloway 00.32.30 03.03.36
27 42 Ochil HR Even Older Gits Male 50 Pete Buchanan & John Gallacher 00.44.55 David Duncan 00.34.57 01.19.52 Dave Scott & Robin Watson 01.12.33 02.32.25 Ron McCraw 00.31.18 03.03.43
28 33 EAC Lost Patrol Mixed Marietta Beal & Elaine Davies 00.56.14 Jo Thom 00.32.40 01.28.54 Graham Beal & Richard Meade 01.08.17 02.37.11 Garry Robertson 00.27.57 03.05.08
29 94 Carnegie Harriers Mens A Open John Fulham & Niall Wilson 00.48.47 Campbell Reid 00.35.05 01.23.52 Derek Cassells & Steven King 01.12.07 02.35.59 Alan Cockburn 00.29.51 03.05.50
30 60 Kinross Male A Open S Crawford & R Shah 00.47.32 A Black 00.35.35 01.23.07 A Johns & A Laycock 01.13.16 02.36.23 P Edgerton 00.31.29 03.07.52
31 53 Anster Haddies B Open John Low & Thomas Knox 00.43.38 Gavin Gibson 00.35.20 01.18.58 Richard Shaw & Alex Anderson 01.15.22 02.34.20 Jas Baillie 00.33.38 03.07.58
32 35 Norham RC Open Sllan Macaulay & Rob Stankiewicz 00.52.16 Steven Simpson 00.35.04 01.27.20 Damon Rodwell & Tim McCall 01.07.54 02.35.14 Mike Jones 00.33.06 03.08.20
33 86 Carnethy All Stars Open Willie Gibson & James Hardie 00.49.42 Jon Ashcroft 00.30.45 01.20.27 Neil Gilmore & Cameron Scott 01.17.47 02.38.14 Tim Darlow 00.30.31 03.08.45
34 15 The Perth Pansies Mixed Meike Cooper & Colin Wilson 00.49.05 Joan Wilson 00.39.46 01.28.51 Mark Cooper & Keri Weatherhogg 01.10.36 02.39.27 Neil Muir 00.30.23 03.09.50
35 13 Lomond A Male 40 Andy Gaulkett & Brian Moore 00.48.21 Donald MacKenzie 00.29.58 01.18.19 Gordon Pryde & Kenneth McKay 01.17.55 02.36.14 Hugh McGinley 00.34.03 03.10.17
36 44 Ochil HR Ladies Female Alayne Finlay & Fiona Kelsall 00.48.31 Susan Lindsay 00.38.28 01.26.59 Andrea Priestley & Catriona Buchanan 01.10.27 02.37.26 Isla Campbell 00.33.17 03.10.43
37 24 Moorfoots B Open Russell Anderson & Kenny Davidson 00.45.00 Aegir Maciver 00.35.18 01.20.18 Johnny Hall & Collin Williams 01.17.36 02.37.54 Steve Martin 00.33.55 03.11.49
38 17 Westerlands Z Team Open Johnston Orr & John Denovan 00.46.05 Chris Upso 00.40.16 01.26.21 Ken MacMahon & John Donnelly 01.18.23 02.44.44 Brian Bonnyman 00.27.52 03.12.36
39 77 Bellahouston RR Boys D Open Jim O'Hara & Chris Brorigiston 00.52.55 Ewan Macdonald 00.38.18 01.31.13 Stuart Mathieson & Alistair Robertson 01.14.22 02.45.35 Andrew O'Donell 00.29.30 03.15.05
40 19 Westerlands Male Supervets Male 50 Brian Brennan & Peter Baxter 00.52.45 Keith Adams 00.36.25 01.29.10 Murdo MacLeod & Gordon Robinson 01.15.50 02.45.00 Hamilton Semple 00.31.32 03.16.32
41 37 Dundee Road Runners Men Open Gavin McInlay & Andy Llanwarne 00.49.55 Ricky Davidson 00.33.53 01.23.48 Dave Stewart & Brian Smith 01.15.17 02.39.05 Steven Peters 00.37.53 03.16.58
42 92 Glasgow University B Mixed Jen Conway & Rachel Smirthwaite 00.55.01 Andrew Gatenby 00.34.18 01.29.19 Scott Mitchel & Bryan Jackson 01.18.52 02.48.11 Jessica Martin 00.29.00 03.17.11
43 69 Lothian Mixed Open Robin Morris & Jim Alexander 00.53.31 Lorna Eades 00.35.08 01.28.39 John Malcolm & Tosh Brannon 01.21.45 02.50.24 Louise Crilly 00.27.07 03.17.31
44 26 Helensburgh AAC Burgh Devilz Mixed Jan Fellowes & Sarah Walker 00.57.02 Robin Steacy 00.34.58 01.32.00 Iain Walker & Chris Moses 01.14.34 02.46.34 Claire Heasman 00.31.16 03.17.50
45 20 Westerlands Team 4 Open Adam Gatens & Ben Stafford 00.47.30 Ally Stokoe 00.41.00 01.28.30 Gary Tompsett & Jacques Penderis 01.16.06 02.44.36 Andrew Mott 00.34.44 03.19.20
46 39 HBT Debris Oepn Peter McClelland & Dan Beckett 00.48.00 Chris Oliver 00.40.47 01.28.47 Dan Clements & John MacPherson 01.18.33 02.47.20 Ally Millan 00.32.05 03.19.25
47 27 Helensburgh AAC Burgh Boyz Open Andrew Henderson & Andrew Stafford 01.01.33 Ross McInroy 00.37.34 01.39.07 Paul Thompson & Damien Theaker 01.07.45 02.46.52 Michelle Hetherington 00.32.38 03.19.30
48 59 Dundee Hawkhill Harriers O50V Male 50 Dave Hanlon & Stuart Kerr 00.51.01 Allan Stewart 00.34.22 01.25.23 Gordon Watson & Stuart Morton 01.25.14 02.50.37 Steve Borland 00.29.44 03.20.21
49 79 Bellahouston RR Girls A Female Katie Padgham & Lynsey Munro 00.49.21 Jane Wild 00.38.37 01.27.58 Emma Birnie & Jane Simpson 01.18.19 02.46.17 Shona Donnelly 00.34.21 03.20.38
50 49 P.L.A.M.O.F. Open Lynn Morrice & Alex Oliver 00.48.18 Tony Segall 00.40.07 01.28.25 Gordon Eadie & Dermot Ferry 01.18.18 02.46.43 Rachel Berry 00.34.29 03.21.12
51 7 Fife AC (Sarah Legge) Female Amie McKimmie & Alison McGill 00.52.40 Louise Provan 00.37.58 01.30.38 Sarah Legge & Morgan Geddes 01.17.25 02.48.03 Rhona Van Rensburg 00.33.20 03.21.23
52 21 Kinnoull Runners Down Mixed Gillian McGuire & Rachel Blaikie 00.57.50 Jamie Salven 00.30.23 01.28.13 Andrew Blaikie & John Harper 01.17.09 02.45.22 Annie McElnea 00.36.46 03.22.08
53 64 Corstorphine AAC Y Open Dave Colman & Chris Peggie 00.52.53 Steve Blair 00.42.12 01.35.05 Martin Hulme & Scott Williamson 01.14.45 02.49.50 Jan-Bert VanDenBerg 00.32.29 03.22.19
54 95 Carnegie Harriers Mens B Open Alan Manson & Bernt Cederstrom 00.45.42 Iain Thomson 00.43.36 01.29.18 Dougie McGarry & Tom Bowie 01.23.07 02.52.25 Si Ferguson 00.30.05 03.22.30
55 48 Aegon Running Club Open Ian McCashey & Alick Lothian 00.53.48 Philip Morant 00.36.39 01.30.27 Pat Bartlett & Steve Paton 01.19.25 02.49.52 David Bathgate 00.32.45 03.22.37
56 11 Fife AC (Mark Buchan) Open Logan Rees & Robyn Graham 00.52.14 Tom Harris 00.37.00 01.29.14 Mark Buchan & Lucy Duff 01.22.18 02.51.32 Liam Hutson 00.32.41 03.24.13
57 73 Edinburgh Uni Orienteering Club Female Chloe Haines & Jessica Orr 00.52.54 Hollie Orr 00.35.29 01.28.23 Bex Harding & Alice Leake 01.21.20 02.49.43 Jess Halliday 00.34.53 03.24.36
58 85 Carnethy MV50 Male 50 Bob Johnson & Andy Spenceley 00.40.24 Brian Howie 00.37.12 01.17.36 Keith Burns & John Blairfish 01.31.04 02.48.40 Johathan Whitehead 00.36.03 03.24.43
59 10 Fife AC (Ryan McIntosh) Mixed Jennifer Cruickshanks & Kerry Gibson 00.58.29 Euan Berry 00.36.29 01.34.58 Adam Harris & Ryan McIntosh 01.17.23 02.52.21 Ewan Paton 00.32.44 03.25.05
60 51 Central AC B Open Allan Gaul & Adrian Louden 00.49.40 Cameron Campbell 00.38.59 01.28.39 Hugh Buchanan & Lian McCabe 01.16.18 02.44.57 Jim Drummond 00.40.37 03.25.34
61 47 Wee County Harriers A Team Open Gordon McNeil & Beryl Jynmer 00.48.18 Gordon McPherson 00.37.15 01.25.33 Sandy Dunn & Graeme Wilson 01.28.19 02.53.52 John Macewan 00.32.34 03.26.26
62 98 Carnegie Harriers Mixed B Open Chris Davidson & Kieran Morgan 00.53.20 Andrew Smith 00.32.51 01.26.11 Andrew Sim & Simon Kuz 01.19.26 02.45.37 Sue Walker 00.41.45 03.27.22
63 34 Norfolk and Chance Open Ronnie Kirkpatrick & Stuart Reid 00.53.28 Kevin Keally 00.38.10 01.31.38 Gordon Lawrie & Matt Mulderig 01.18.24 02.50.02 Lynsey Lawrie 00.37.34 03.27.36
64 32 EAC Snow Patrol Open Graeme Brown & Martin Little 00.53.34 Paul Smith 00.42.07 01.35.41 Gareth Gibb & Nick Rowan 01.23.38 02.59.19 Dermot Bailie 00.29.17 03.28.36
65 31 Hillbillies Open John Soutar & Derek Halley 00.51.03 Caroline Coyle 00.40.38 01.31.41 Peter Hague & Johathan Weir 01.21.32 02.53.13 Siobhan Duncan 00.35.30 03.28.43
66 8 Fife AC (Hilary Ritchie) Female 40 Sandra Robertson & Margaret McLaren 00.55.01 Hilary Ritchie 00.38.41 01.33.42 Cathy Sinclair & Susan Thomson 01.20.53 02.54.35 Lorraine Brown 00.34.09 03.28.44
67 89 Motherwell AC Open Gary Cook & Russell McCoull 00.48.42 Alex Barr 00.37.29 01.26.11 Graeme Kennedy & Alan Tait 01.28.14 02.54.25 Mark Coyle 00.36.27 03.30.52
68 93 Carnegie Harriers Female Snr Female Alison West & Isobel Burnet 00.53.54 Susan Cederstrom 00.40.46 01.34.40 Fabienne Thomson & Judith Turner 01.14.43 02.49.23 Gail Murdoch 00.41.41 03.31.04
69 68 Lothian Ladies Female Jill Horsburgh & Sarah Jones 00.54.09 Alison McQuillan 00.49.53 01.44.02 Lynne Murray & Edel Mooney 01.11.19 02.55.21 Helen Murray 00.36.02 03.31.23
70 88 Cosmics Mixed Open Murray Bryce & John Colegrave 00.51.04 Chris Tomlin 00.33.35 01.24.39 Colin Larmour & Gary Gutteridge 01.29.43 02.54.22 Pauline Larmour 00.37.13 03.31.35
71 81 Carnethy Women A Female Jessie Gebhard & Kim Martin 00.53.50 Lucy Hailey 00.42.03 01.35.53 Jacqui Higginbottom & Helen Bonsor 01.25.45 03.01.38 Lucy Colquhoun 00.30.04 03.31.42
72 170 Giffnock North B Early Yvonne Hamilton & Jill Smylie 00.53.44 Mary McCutcheon 00.39.44 01.33.28 David Logan & Steven Watters 01.26.24 02.59.52 Gerry McNamee 00.31.57 03.31.49
73 169 Strathearn Mens Early James Bussey & Jak Blackburn 00.53.12 Gordon Morrison 00.37.57 01.31.09 Phil Mestecky & Andy Gallagher 01.15.55 02.47.04 Kenny Robertson 00.44.50 03.31.54
74 14 Lomond B Male 40 Richard Gatehouse & Alan Graham 00.52.04 Pat Mallett 00.39.07 01.31.11 Derek Jablonski & David Osborn 01.24.39 02.55.50 Gordon Pryde 00.36.45 03.32.35
75 61 Kinross Male B Open E Davies & M Jeffrey 01.01.25 R Ritchie 00.40.00 01.41.25 M Hill & TBC 01.18.24 02.59.49 Douglas Leitch 00.33.14 03.33.03
76 70 Edinburgh University Mixed Mixed Nairn McWilliams & Mike Diver 00.52.44 Will Nicholson 00.29.10 01.21.54 Christina Rankin & Becky Hannah 01.34.13 02.56.07 Kirsten Hogg 00.37.07 03.33.14
77 22 Kinnoull Runners Up Mixed Jennifer McCullagh & Sarah Paterson 01.03.02 Barry McGuire 00.29.18 01.32.20 Matthew McCullagh & Dave McElnea 01.18.58 02.51.18 Gillean Mackie 00.42.13 03.33.31
78 154 Fife AC (John Keenlyside) Early David Bee & Andrew Barker 01.01.07 John Keenlyside 00.41.43 01.42.50 Daniel Newman & Steve Shanks 01.25.10 03.08.00 Stewart Davidson 00.38.42 03.46.42
79 6 Fife AC (Grant Laycock) Open Clive Roberts & Drew Cassidy 00.51.42 Grant Laycock 00.44.07 01.35.49 Stefan Elertowicz & Stuart Knowles 01.20.21 02.56.10 Doug Gunstone 00.38.36 03.34.46
80 12 Clan Campbell Mixed Kirsty Maguire & Douglas Luke 00.53.07 Dan Gates 00.35.13 01.28.20 Dave Shepherd & Nick Johnson 01.25.18 02.53.38 Helen McGeorge 00.41.44 03.35.22
81 4 Fife AC (Andy Milne) Open Ian Hawkins & Stewart Leckie 00.50.46 Keith Ferguson 00.37.17 01.28.03 Bob Allison & Andy Milne 01.24.16 02.52.19 Louise Craig 00.43.39 03.35.58
82 38 HBT Wreckage Open Ed Nicholas & Stuart Caithness 00.41.33 Huw Jones 00.33.22 01.14.55 George Adhlet & David Fulton 01.52.29 03.07.24 Will Townsend 00.30.45 03.38.09
83 40 HBT Women's Sex Tet Female Sandra Rathjen & Maggie Spalding 01.04.24 Claire Gordon 00.38.13 01.42.37 Claire Gordon & Morag McCracken 01.22.45 03.05.22 Eilidh Wardlaw 00.33.20 03.38.42
84 29 Beacon Mixed Mixed Jenny Gibbs & Judith Frame 01.14.10 Michael Wombwell 00.31.32 01.45.42 Steve Wombwell & Janet McWhinnie 01.24.16 03.09.58 Peter Wombwell 00.29.12 03.39.10
85 54 Anster Haddies C Male 40 Bill Arnott & Pete Peddie 00.53.30 Glenn Rickmann 00.36.52 01.30.22 Chris Broome & Allan Gibson 01.34.01 03.04.23 Bill Simpson 00.35.12 03.39.35
86 16 Kinross Lady Vets Female 40 Maureen Hill & Phillipa Coutts 00.56.43 Jane Gibson 00.40.28 01.37.11 Judith Dobson & Christine Myerscough 01.26.31 03.03.42 Patricia Milne 00.36.14 03.39.56
87 28 Beacon Men A Male 40 Ed Rooney & Bobby Summers 00.48.15 Patrick Leask 00.41.09 01.29.24 Gus Bowman & Peter Brown 01.38.35 03.07.59 Iain Wilson 00.35.12 03.43.11
88 30 Beacon Men B Male 40 Bob Mahal & Ewan Snook 00.59.25 Iain Hill 00.37.53 01.37.18 George Lees & Malcolm MacFie 01.28.29 03.05.47 Ken Wilson 00.39.18 03.45.05
89 5 Fife AC (Doug Robertson) Open Eddie Sanders & Adrian Stott 00.51.44 Allan Harley 00.39.19 01.31.03 Doug Robertson & Geoff Pennycook 01.35.32 03.06.35 Kenneth McLeod 00.39.37 03.46.12
90 56 Dundee Hawkhill Harriers Allstars Open Louise Beveridge & Ally Nairn :01:00:30 Ian Tkaczyk #VALUE! 01.38.24 Charlie Love & Lynn Hanlon 01.31.31 03.09.55 Dave Hanlon 00.38.50 03.48.45
91 25 Moorfoots C Open Mick Warrington & Laurance Carvallo 00.57.39 Paul Nicholl 00.39.58 01.37.37 Julia Connor & Rachael Smith 01.31.58 03.09.35 Fiona Williams 00.39.21 03.48.56
92 168 Anster Haddies Best Team Early Lizzie Knox & Rachael Grieve 01.05.36 Fred Newell & Jack Newell 00.39.24 01.45.00 Peter Knox & Ian Mills 00.52.24 02.37.24 Ryan Lowe & John Lowe 01.12.24 03.49.48
93 156 Kinnoull Hill Runners Early Laura Jarvis & Claire Douglas 00.58.17 Debbie Kilpatrick 00.44.47 01.43.04 Alastair Preiss & Grant Wooler 01.28.08 03.11.12 Graham Cormack 00.40.30 03.51.42
94 157 Westerlands Ladies Vets Early Elspeth Scott & Christine Mehhennet 00.54.02 Pat McLaughlin 00.48.21 01.42.23 Pauline McAdam & Helen MacPherson 01.34.02 03.16.25 Gillian Irvine 00.35.50 03.52.15
95 9 Fife AC (Jocelyn Scott) Female Johanna Paananen & Hilary Lalande 00.52.58 Fiona Walker 00.46.09 01.39.07 Moira Grainger & Jocelyn Scott 01.34.36 03.13.43 Sandra Aitken 00.38.51 03.52.34
96 80 Ballahouston RR Girls B Female Julie Fitzpatrick & Suzanne Motherwell 01.01.03 Sandra Houldsworth 00.44.04 01.45.07 Jackie McGuire & Sandy Brindley 01.31.23 03.16.30 Christine Fischer 00.37.31 03.54.01
97 158 Westerlands Ladies Early Paula Cowans & Deborah Stokoe 00.58.17 Ellen Homewood 00.50.48 01.49.05 Ellen Homewood & Cat Miller 01.16.23 03.05.28 Brenda Paul 00.48.40 03.54.08
98 72 Braes O' Fife MC Open Graeme Knight & Andy Carver 00.55.12 Monica Dean 00.53.59 01.49.11 Michael O'Connor & David Murdoch 01.25.39 03.14.50 Kalla Byrne 00.45.51 04.00.41
99 62 St Andies Mixed Anne Lloyd-Evans & Marie Walkers 01.07.31 Andrew Duncan 00.37.57 01.45.28 David Gudmundsson & Luke Bradley 01.27.32 03.13.00 Amy Scott 00.48.10 04.01.10
100 90 KFOrienteers Open Simon Fox & 00.51.33 Sandy Sharpe 00.48.39 01.40.12 Brian Smith & 01.34.28 03.14.40 Dave Ellison 00.46.56 04.01.36
101 160 The Ayrshire Laddies Early Stephen Chard & Ian McManus 01.04.15 Adrian Chard 00.39.01 01.43.16 Ian McNee & Alasdair Murray 01.45.46 03.29.02 Roderick Pugh 00.33.10 04.02.12
102 167 Carnethy Women B Early Kirsty Louden & Margaret Forrest 01.09.25 Joanne Anderson 00.39.56 01.49.21 Joanne Thin & Anne Nimmo 01.38.02 03.27.23 Hilary Spenceley 00.35.18 04.02.41
103 97 Carnegie Harriers Mixed A Open Paul Arnott & Stephen Greer 00.51.22 Marie-Ann Lawrence 00.43.22 01.34.44 Dave Gregg & Jamie Small & 01.52.42 03.27.26 Morna Fleming 00.36.31 04.03.57
104 163 Wee County Harriers B Team Early Jonathan Woods & Chris Iozay 01.02.09 Jess Neal 00.52.07 01.54.16 Trevor Andrews & Caroline Strain 01.35.11 03.29.27 Ian Hossack 00.36.46 04.06.13
105 55 Anster Haddies D Early Pamela Cruickshanks & Alice Hall 01.00.28 Tricia Wallace 00.54.17 01.54.45 Hazel Bradley & Christine Bowie 01.34.06 03.28.51 Ian Shield 00.37.33 04.06.24
106 152 Fife AC (Jim Taylor) Early Kerrith George-Briant & Innes Bracegirdle 01.00.48 Kai Plentz 00.48.10 01.48.58 Jim Taylor & Sophie Mullins 01.35.35 03.24.33 Carrie Fox 00.43.22 04.07.55
107 155 Fife AC (Irene Pennycook) Early Allan Lees & Bob Mustard 01.01.47 Irene Pennycook 00.46.45 01.48.32 Jim Woodburn & Ian Ritchie 01.38.29 03.27.01 Graham Bennison 00.41.53 04.08.54
108 151 Fife AC (Alastair Robertson) Early Gerry McPartlin & Bob Beveridge 01.00.50 Alastair Robertson 00.50.35 01.51.25 John McNally & Andy Wright 01.43.12 03.34.37 George Black 00.35.24 04.10.01
109 153 Fife AC (Eric Nachman) Early Brian Peachey & Mike Kuzyszyn 01.08.38 Alan Meiklejohn 00.43.34 01.52.12 Eric Nachman & Martin Farrally 01.41.40 03.33.52 Martin Hutson 00.39.25 04.13.17
110 78 Bellahouston RR Boys E Open Terry Brennan & Stevie Bell 01.01.23 Michael McInally 00.41.08 01.42.31 John Sandbach & David Boyle 02.00.12 03.42.43 Andy Birnie 00.31.17 04.14.00
111 159 Beacon Ladies Early Adele Osborne & Trish Whitelaw 01.03.08 Amy Young 00.45.51 01.48.59 Shan Lees & Jean Bowman 01.46.00 03.34.59 Debbie Wilson 00.44.25 04.19.24
112 162 Dundee Road Runners Mixed Early Kirsty Ferry & Sarah Winter 01.00.10 John Irvine 01.10.34 02.10.44 Morag Taggart & Gerrard Savage 01.34.42 03.45.26 John Mill 00.34.25 04.19.51
113 165 Goju Ryu Martial Arts Academy Early Adrian Donnachie & Callum Dick 01.03.22 Tommy Sargent 00.52.33 01.55.55 Jens Tilsner & James Moncur 01.34.25 03.30.20 Liz Wootton 00.49.50 04.20.10
114 166 Uni of St Andrews Maths Dept Early Victor Maltar & James Mitchell 01.03.22 John McDermott 00.41.14 01.44.36 Craig Stark & Aidan Naughton 02.01.04 03.45.40 Max Neunhueffer 00.48.56 04.34.36
115 161 Kinross Road Runners Early George Bilton & Jack Smith 01.03.56 Sandy MacCalman 00.49.10 01.53.06 Anne Macintyre & Gillian Black 01.38.48 03.31.54 Fiona Kemp 01.05.17 04.37.11
116 99 Carnegie Harriers Male Snr Vet Male 40 Ken Daniels & John Milton 01.04.20 John McArthur 00.51.59 01.56.19 Clive Cable & Phil Smithard 02.07.25 04.03.44 Neil Campbell 00.37.31 04.41.15
117 63 Portobello Ladies Female Eileen Donnelly & Louise Kay 00.58.46 Jenni Laurie 00.43.37 01.42.23 Lynn Harley & Cath Webster 02.18.03 04.00.26 Janis Stirton 00.46.54 04.47.20
118 150 Fife AC (Anne Whiteford) Open Dawn Angus & Jenny Henderson 01.11.18 Ailsa Hall 00.45.14 01.56.32 Anne Whiteford & Elaine Carstairs 02.07.27 04.03.59 Mary Mitchell & Wendy Ritchie 00.52.26 04.56.25
119 164 Anster Haddies E Early Karen Shepherd & Jacqui Murray 01.17.02 Carole Fraser 00.52.27 02.09.29 Debz Hay & Allan Galloway 01.57.00 04.06.29 George Hay 01.13.20 05.19.49
120 71 Edinburgh University Men - Disqual Open Mark Nixon 00.36.49 Jegor Ruski 00.26.01 01.02.50 Duncan Coombs 00.58.31 02.01.21 Hector Haines 00.27.40 02.29.01